Hava gibi piyasalar sıcak

0

Amerika Merkez Bankası FED parasal genişlemeye son vermeye çalışırken İngiltere Merkez Bankası ile Avrupa Merkez Bankası para musluklarını açık tutuyor. Bu iki karar finans piyasalarını karıştırmaya devam ediyor. Türkiye dahil gelişmekte olan ekonomilerden ciddi biçimde para çıkıyor. Türkiye’den para çıkması ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin Gezi Parkı olaylarıyla çok fazla ilgisi yok. Gezi Parkı olayları siyasi risk yaratıyor. Fakat yabancıların satın aldığı veya almadığı Gezi Parkı olayları değildir. Çünkü piyasalar küresel gelişmelere bağlı olarak üç gün sakin iki gün karışık bir durumda. Piyasalara ABD Merkez Bankası FED yön veriyor. Fakat sadece bu değil. Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ekonomilerde bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren büyüme zaten düşme eğilimindeydi. Enflasyon yükselmişti. Para geçmişte olduğu gibi bol olmayacaktı. Yani FED parasal sıklaşmaya gideceğini açıklamasaydı bile gelişmekte olan ekonomilerde meydana gelen yukarıda sıraladığım faktörler piyasaları karıştırmaya yeter.
Küresel emtia talebi Çin ekonomisinin yavaşlamasından dolayı düşme eğiliminde. Bu durum ise gelişmekte olan ekonomileri olumsuz etkiliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde emtia satışlarının yavaşladığı verilen bilgiler arasında. Yani dört yıldır gelişmekte olan ekonomiler ile ilgili iyimser tablo bitmiş gibi gözüküyor. Sıcak bir yazda yeni bir döneme giriyoruz.
Yeni dönem sadece gelişmekte olan ekonomilerden kaynaklanmıyor. Avrupa’nın durumu da pek parlak görüntü vermiyor. Portekiz’de siyasal riskler oluşmaya başladı. Avrupa’da borç krizi bitmiş değil. Yunanistan Troyka ile müzakerelerinde zorlandı. Fakat finansal yardımın diğer ayağını da aldı. Portekiz’de olan siyasal riskler İspanya ve İtalya içinde geçerli. Dolayısıyla Avrupa’daki sorunlarda piyasaları karıştıracak diğer unsurlar arasında yer almaya başladı. Bu yaz piyasalar hayli oynak. Sonbahara kadar piyasaların karışıklığı devam eder gibi gözüküyor. ABD Merkez Bankası FED piyasaların tansiyonunu düşürebilecek mi? Zor gibi gözüküyor.
Avrupa’nın borç krizi sorunu, Çin ekonomisinin yavaşlama sorunu, piyasaların moralini bozan unsurlar. Sonbahara kadar ve hatta sonlarına kadar iyimser olmak için bir neden yok gibi gözüküyor.
Dört yıl öncesine kadar ABD’nin parası sayesinde piyasalar prim üstüne prim yapıyordu. ABD ekonomisi düzeldi. İstihdam verileri iyi gidiyor. ABD parayı geri çağırmaya başladı. Bunun faturasını da biz ödüyoruz. Türkiye’deki sıcak para stoku %15 azaldı. Türkiye’den sermaye çıkışları sürdükçe döviz kurlarının düşmesi mümkün değil.