HASAN BOZER FORMÜLÜ

3 Haziran 2013 Pazartesi | 10:56
Kıbrıs Town Houses

Üç-beş yandaşı ve doymak bilmez çıkar grupları ile tek dertleri ülke kaynakları üzerinde sermaye imparatorluğu kurmak olanları memnun etmek isteyen bu hükümet kendi sonunu hazırladı.
Saltanatın ayak oyunlarını bertaraf edecek desteği almışken ve ülkeyi yeniden dizayn edecek bir seçim ortamı sağlanmışken, adeta genlerine işleyen hataları peş peşe yapmaya başladı.
Bu hataları bu ülkenin mahvına yol açan hatalardır.
Geçmişten günümüze tekrarlanan ve bu memleketi yaşanmaz hale getiren hatalardır.
Buna da sessiz kalınmayacağı bilinmeliydi.
Bilinmedi.
Sırf 2 batak yatırımcı için 30 yıldır süren bir sorun olan yaşlı bakım evi projesi heba edildi.
Türkiye’nin yeni ve modern bir yaşlı bakım evi projesi inşa etmek için verdiği 6 milyon lira batık bir otelin satın alınmasında kullanıldı.
Peki Girne’nin en değerli yerindeki KOOP-SÜT arazisine ne demeli?
Kıbrıs Türkünün tarihinde ilk kez kooperatifler bir araya geldiler ve paralarını-emeklerini koyarak KOOP-SÜT’ü kurtardılar. Sermayeye peşkeş çekilmesini önlediler, Kıbrıs Türkü’nün bu değerli kurumuna sahip çıktılar, şimdi de rantabıl bir şekilde yönetilmesi için canla-başla uğraşıyorlar.
Teslim etmek gerekir ki hükümet de bu projeyi destekledi. Destekledi ama KOOP-SÜT’ün de payı olan ve belki de KOOP-SÜT’ü ilanihaye ayakta tutacak olan çok değerli araziyi de birilerine peşkeş çekti.
“Hiç olmazsa KOOP-SÜT’ün payı alınsaydı” diyeceğim ama görünen o ki hükümetin öyle bir derdi yok.
Hükümetin öyle bir derdi yok ama artık bu halkın da hükümet gibi bir derdi var.
Bundan dolayı da 28 Temmuz’a kadar kötüye kullandıkları o koltuklarda oturmamaları gerekir.

***

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu dün yaptığı açıklamada hükümetin yasa dışı icraatlarına dikkat çekti ve “göreve geldiğimiz gün tek tek sorumluları tespit edip yargıya sevk edeceğiz” dedi.
CTP, saray bağlantılı senaryolara destek vermemekle suçlanıyor.
Eğer destek verseydi bu hükümet düşürülecek, eylül sonunda yapılacak seçimlere kadar saray destekli yeni bir hükümet kurulacak, kimi bakan olma hevesini giderecek, kimi de siyaseten hükümet gücü elde edecekti.
Seçimlerin 28 Temmuz’a alınmasıyla bu hayaller suya düştü.
Fakat 28 Temmuz’a kadar da bu hükümetle gidilmeyeceği gerçeği önümüzde duruyor.
Peki o zaman ne yapılmalı?

***

Dün başlayan seçim propaganda sürecini sağ-salim yönetecek, 28 Temmuz seçimlerinin Kıbrıs Türkü’ne yakışır bir şekilde yapılmasını sağlayacak ne partizanca icraatlara ne de hanedanın ayak oyunlarına prim vermeyecek bir seçim hükümeti oluşturulabilir.
Bence bunun için de en uygun isim Meclis Başkanı Hasan Bozer’dir UBP’deki kurultay sürecinde makul tavırlarıyla dikkat çekti. Başkanlığını yaptığı meclisi bile eleştirecek cesareti göstererek halkın takdirini topladı. Beyefendi ve uzlaşıcı kişiliği ile de bu süreci yönetebilecek bir profil ortaya koyuyor.
Bence Hasan Bozer başbakanlığında bir seçim hükümeti bu Meclis’ten gerekli desteği alır.
Yeter ki partiler kısır tartışma ve kavgaları bir yana bırakıp sağduyulu davransınlar.
Bu kadarını da yapsınlar artık.