Harmancı: Yönetim planı yok

0
20
Harmancı: Yönetim planı yok

 

Devletin ve enerji şirketinin önlem ve kurtarma planı bulunmadığını söyleyen Harmancı, “Bu kaza bunu daha iyi görmemizi sağladı. Fuel oil dolum tesisinde ısrarcı olanlar, ‘hatta 10 katı kadar daha büyük tesisler yapacağız’ diyenler umarım yaşanan kazanın sonuçlarını yerinde izlerler” dedi. Harmancı, bu kazanın, hükümetin fuel oil dolum tesisini iptal etme kararının doğru olduğunu gösterdiğini söyledi. Harmancı, devletin bu tarz yerlere izin verirken uygulamadığı birçok önlem yoksunluğu olduğunu da vurguladı ve “Yönetim planı yok. Orada çok acı bir tabloyla karşılaştık. İnsana, çevreye, doğaya verilecek zararın önlemini alamayan tüm zihniyetler bu olayda sorumluluk sahibidir” dedi.

Yardım talep edildi
Devletin imkanlarının çok kısıtlı olduğunu belirten Harmancı, yardım talebinde bulundu.
Denize akan fuel oil’in sahile vurmaya başladığını belirten Harmancı, “Bafra’ya kadar gitmemesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Çevre Dairesi ve çevreciler Kalecik’e koştu
Kalecik’teki felaketin duyulmasının ardından, hem Çevre Dairesi’nden görevliler hem de çevreciler olay yerine giderek yerinde incelemelerde bulundu. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı bölgede olduğunu, yerinde inceleme yaptığını söyledi ve dairenin ceza yazma yetkisi bulunduğunu belirtti.