HALİMİZE BAKIP AĞLAMAK…

22 Ağustos 2013 Perşembe | 11:09
Kıbrıs Town Houses

21 Temmuz 1998’de yazılmış bir yazı.

Eski yazılarıma bakıp bakıp da ah çekmek benim kaderim oldu.
15 yıldır aynı sorunları tartışıp da çözümsüz bırakmak ise bu memleketin kaderi.
Yeni bir hükümetin arifesinde bu kader böyle mi gidecek.
İşte size 15 sene önce de tartıştığımız Yeşilırmak yangını ve memleketin hali.
Halimize bakıp da ağlamaktan başka bir şey gelmiyor elimden…

      ***

NASIL OLACAK? (*)

1996 yılı Haziran’ında meydana gelen büyük Beşparmak yangını sonrası, zamanın DP-CTP hükümeti, 2 trilyon Türk Lirası olarak açıklanan yangın zararının karşılanması ve yanan yaklaşık 25 bin dönüm arazinin yeniden yeşillendirilmesi için “zorunlu yangın vergisi” uygulamasını yürürlüğe koymuştu. Vatandaşın gelirinden 3 taksitle kesilecek paralarla hem yaraların sarılması ve hem de toplumsal dayanışmanın artırılmasını amaçlıyordu.
Amaçlanan gerçekleşti mi?
Yanan ormanların yeniden yeşertilmesi, evet gerçekleşti.
Ama toplumsal felaket karşısında toplumsal dayanışma sağlama girişimi geri tepti.
O günlerde maaşlarını dahi doğru dürüst alamayan çalışanlar “zorunlu yangın vergisine” çok sıcak bakmadılar. Sendikalar ve dernekler hükümeti kınayan bildiriler yayınladılar. Hatta bazıları “Yangın Vergisi” Yasası’nın iptali için mahkemeye bile başvurdu.
Sonuçta çalışanlardan kesilen paralarla Beşparmaklar yeniden yeşertildi ama zorunlu “yangın vergisi” nedeniyle vatandaş hükümetin hanesine bir eksi puan yazdı.

***

1998 Haziran’ında Yeşilırmak’ta yine büyük bir yangın felaketi yaşandı. Yaklaşık 20 bin dönüm arazi kül oldu. Maddi zararın 1 trilyon Türk Lirası’nı aşkın olduğu açıklandı.
Yangın yerinde henüz dumanların tüttüğü sırada, Tarım ve Orman Bakanı tüm zararın tamamıyla Türkiye Hükümeti tarafından karşılanacağını kamuoyuna duyurdu.
Ve 1996 yangını sonrası yaşanan sert tartışmalar 1998 yangını sonrası yaşanmadı.
Nasıl olsa Türkiye parayı verecek ve yanan ağaçların yerine yenilerini dikecekti.

***

1996 yılında Türkiye’de Başbakan Tansu Çiller başkanlığında Doğruyol Partisi-Cumhuriyet Halk Partisi koalisyon hükümeti vardı.
Başbakan Çiller “Kıbrıs Türkleri kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli” görüşündeydi ve bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC bütçesine yaptığı yardımları hemen hemen tümüyle kesmişti.
Birkaç altyapı yatırımı dışında Türkiye’den tek kuruş para gelmiyordu.
1998 yılından Türkiye’de Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında üç partiden oluşan bir koalisyon hükümeti var.
Bu hükümet, 1998 yılı için KKTC’ye 250 milyon dolarlık kaynak ayırdı. Bu paranın 148 milyon 500 bin dolarlık bölümünü gönderdi, 101 milyon dolarlık bölümünü de önümüzdeki günlerde göndereceğini açıkladı.

***

Dünyada henüz Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan ve üstüne üstlük korkunç ambargolar altında yaşam savaşı veren Kıbrıs Türklerine Türkiye’nin maddi ve manevi yardımlarda bulunması kaçınılmazdır.
Ama bu yardımlar “Türkiye versin biz yiyelim” mantığına da dönüştürülmemelidir.
Örneğin, Yeşilırmak yangınında olduğu gibi, Türkiye’den gelen helikopterler ve itfaiyeciler yangını söndürsün, Türkiye’den gelen katırcılar yanan alanların enkazını kaldırsın, Türkiye’den getirilecek ekipler ağaçlandırmayı gerçekleştirsin, ortaya çıkan zarar-ziyanı Türkiye karşılasın…
Peki ya sonra?
Bizim için bu ülkenin, hafta sonları denizinde kulaç salladığımız ve şiş kebap çevirdiğimiz bir tatil yerinden farkı ne olacak?
Kanımca yardım, onu hak edenler tarafından kullanıldığı zaman bir anlam taşır.
Biz şimdiden kolları sıvayıp Yeşilırmak’ın yeniden yeşertilmesi için kampanyalar organize etme hazırlığına girişmeliyiz.
Yetersiz kaldığımız noktada Türkiye’nin devreye girip, elindeki her türlü olanağı bizim için seferber edeceğinden kimsenin kuşkusu yoktur.
Ama Kıbrıs’taki uygarlığın beşiği Yeşilırmak (Limnidi)’ı yeniden yeşertme görevi Kıbrıslı Türklerindir.
UBP-DP hükümetinin ekim zamanı gelince gerekli organizasyonu yapıp halkı fidan dikmek için yanan arazilere taşıyacağından eminim.
Veya emin olmak istiyorum…

(*) 21 Temmuz 1998-Kıbrıs