GYÖ: TC’li turistler, günü birlik Güney’e geçsin

0
15

Anastasiadis, müzakerelere başlamadan önce, ekonomik krizle ilgili içinde finansman açılımları dahil makro düzeyde politika paketini AB ile büyük ölçüde bitirmek istiyor. Bu anlaşılabilir bir yaklaşımdır. Bu yüzden de bu süreyi, “müzakereler için iyi bir ön hazırlık dönemi ve bu dönem içinde de güven yaratıcı önlemlerle geçirmeyi planlıyor.” Muhatapları hoş tutmak adına bunu da anlayabiliriz.
Ama bütün bunların samimiyet testinden geçmesi gerekir. Anastasiadis’in, cesur, pratik ve sonuç alıcı bir siyasetçi olarak bu samimiyet testinden geçmesi gerekir. Bunu da, bugüne kadar ortaya konulan klasik GYÖ’ler ile yapamayacağımız ortadadır.
Bana göre, Türk tarafının, Anastasiadis’in ortaya koyduğu bu 2’li yaklaşıma karşı, akılcı bir hamle ile 1 taşta 5 kuş vuracak önerileri ortaya koyması ve bu samimiyet testini yapması gerekir…
Bildiğiniz gibi, Güney’de kriz çok büyük. Madem Anastasiadis, hem kriz için çare ve zaman istiyor, hem de GYÖ’lerden bahsediyor, o vakit kendisine bir öneri yapalım. Bakalım, bu “win win” öneriye nasıl karşılık verecek? Hem bu şekilde, cesaretini ve sonuç alıcı niyetini de ölçmüş oluruz.
Geçen akşam İŞAD toplantısında başkan METİN ŞADİ’den çok yaratıcı bir öneri duydum ve üzerinde kafa yorduk. Halihazırda Yunanistan ile Türkiye buna benzer adımlar atıyor.
Öneri şu: “Türk turistler, önceden tanımlanmış kriterlerle Ercan üzerinden adaya gelsin ve günü birlik özel turlarla (gerekirse birkaç günlük) Güney Kıbrıs’ı ziyaret etsin.” Eğer Anastasiadis samimi ise bundan daha çok yönlü pozitif katkıları olan küçük bir GYÖ olamaz. Adım küçük ama etkisi büyük. Olursa neler olur?
– Bir kere Türkiye’den Kıbrıs adasına ciddi bir turizm akını olur.
– Kuzey’de turizm sektörü, havacılık vs olumlu etkilenir.
–  Güney ekonomisine harcama kapasitesi yüksek Türk turistler önemli katkı sağlar. Güney ekonomisine ciddi bir talep yaratılır.
– Rumlar, TC vatandaşları ile temas etme ve tanıma şansına kavuşur. İki halk arasında sıcak ilişki kurulur.
– Bu olumlu atmosfer, aşağıdan-yukarıya siyasete ve siyasetçiye de yansır.
– Bu adım, başta BM, AB, ABD vs uluslararası topluma Kıbrıs sorununun çözümüne dönük önemli bir mesaj verir, motivasyon yaratır.
– Bu küçük adım, hem Güney, hem Kuzey ekonomisine, ekonomik açıdan çözüm veya iş birliği odaklı yeni ekonomik beklentiler yaratır, sinerjiler getirir.

Bu küçük adımın olumlu etkileri çok fazladır. Bu konuyu regüle etmek de kolaydır, yeter ki Anastasiadis niyetini ve cesaretini ortaya koysun, samimi olduğunu göstersin. Sakın, bize çözüme 5 kala zaman kazanmak, oyalamak için, Ercan’a karşı Maraş vs kartlarını ortaya koymasın. Koyarsa, zaten samimi ve sonuç odaklı olmadığını gösterir.
Bundan daha küçük ve kazan-kazan mantığıyla atılabilecek bir GYÖ yoktur. Bakalım, Anastasiadis, Annan Planı’nda gösterdiği cesareti bu küçük adımla gösterebilecek mi?