Güzelyurt Aybar’a ağlıyor

29
Güzelyurt Aybar’a ağlıyor

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği eski Başkanı Mehmet Ali Aybar, dün sabah saatlerinde kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.
Mehmet Ali Aybar’ın cenazesi bugün Güzelyurt Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Güzelyurt Kabristanlığı’nda toprağa verilecek.
Güzelyurt Camii’ndeki cenaze töreninden önce de saat 11.00’de Mehmet Ali Aybar için Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği’nde tören düzenlenecek.

 

Herkes şokta
Mehmet Ali Aybar’ın vefatı, Güzelyurt’ta şok etkisi yarattı. Narenciye sektörüne büyük katkıları olan eski birlik başkanı Mehmet Ali Aybar’ın vefatı, sevenlerini derinden sarstı.
Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ve Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği eski Başkanı Abdullah Cangil, arkadaşlarının vefatından duyduğu üzüntüyü ifade etmekte güçlük çekti.

Alioğlu: Güzelyurt bir çınarını daha kaybetti
Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanlık görevini Mehmet Ali Aybar’dan devralan Ali Alioğlu, “Güzelyurt bir çınarını daha kaybetti. Acımız tarifsiz” dedi.
Aybar ile akrabalık bağı da olan Ali Alioğlu, acısını şu sözlerle paylaştı,  “Hem ağabeyimi, hem köylümü hem de arkadaşımı kaybettim.”
Havadis’e konuşan Alioğlu, “Mehmet Ali Aybar, bölgede çok sevilen, muteber, kişilikli, yeri dolduramaz bir insandı. Vefatı tüm sevenlerini derinden üzdü. Aybar, her zaman narenciye konusunda pratik zekası ve bilgi birikimi ile bizlere yön vermeye çalışırdı. Sektöre büyük katkıları oldu. Narenciye Kooperatifi onun döneminde gündeme geldi ve yine onun döneminde hayata geçirildi” şeklinde konuştu.

“Sektöre büyük katkıları oldu”
Ali Alioğlu, Mehmet Ali Aybar’ın mücadeleci ruhuna da değinerek, sektör için verdiği mücadeleleri anlattı.
Alioğlu, şunları söyledi: “Abdullah Cangil, ben ve Mehmet Ali Aybar hem aynı köylü hem de akrabayız. Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, ,iki neslin mücadele ruhu ile idare edildi. Birliğin benden önceki başkanı Mehmet Ali Aybar, Aybar’dan önceki başkanı da Abdullah Cangil’di. En son genç nesil olarak bu görevi bana devretmişlerdi. Birliğimiz Aybar’ın tecrübelerinden çok faydalandı. Mehmet Ali Aybar, Cypfruvex konusunda da çok hassastı. Cypfruvex’in üreticiye teslim edilmesi ile ilgili büyük mücadele etmişti.”

Cangil: Birlikte ömür geçirdik
Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği eski Başkanı Abdullah Cangil, hem köylüsü hem akrabası hem de çocukluk arkadaşı Mehmet Ali Aybar’ın vefatından ötürü büyük üzüntü yaşadı.
Aybar’ın vefatı ile bir tarihin devrildiğini ifade eden Cangil, “Her şeyden önce Aybar, köylüm, akrabam, çocukluk arkadaşımdı. Yıllarca hiç ayrılmadık. Birlikte bir ömür geçirdik. Kooperatifte, Kooperatif Sendikasında birlikte çalıştık. Ömrümün hemen her anında yanımda olan kişiyi kaybettim. Acım tarifsiz” diye konuştu.

“Tek kavgası toplumsal kavgalardı”
Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği eski Başkanı Abdullah Cangil, Mehmet Ali Aybar’ın, yaşamı boyunca kendi kişisel meselesi nedeni ile kimse ile tartışmadığını ancak toplumsal tüm kavgalarda yer aldığını söyledi.
Aybar’ın kendi için değil, adeta toplum için yaşadığını kaydeden Abdullah Cangil şunları söyledi: “Aybar, kendi meseleleri ile değil toplumsal kavgalarda yer aldı. Kooperatiften sonra yine beraber olduk. Kah ben başkan oldum o, yönetim kurulunda, kah O başkan ben yönetim kurulunda oldum. Aybar’ın hiçbir zaman kişisel bir kavgası olmadı. Ömründe kimse ile kavga etmedi ama toplumsal her kavgada vardı. İnsanların tek başına kurtulmayacağını bilenlerdendi. Daha birkaç gün önce yeni hükümet oluşacak ve biz nasıl bir statü izleyeceğiz diye konuşurken bugün O’nu kaybettik. Şok olduk. Üzüntümüzü kelimelerle anlatmak çok güç.”

Mehmet Ali Aybar kimdir?
Mehmet Ali Aybar 1951 yılında Baf’ta dünyaya geldi. Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği eski Başkanı Abdullah Cangil’den teslim aldığı Birlik Başkanlığı görevinde 5 yıl hizmet verdi.
Mahmet Ali Aybar, evli ve 2 çocuk sahibiydi.