En Üst

28 Nisan 2017

Güven yaratıcı ekonomik paket

Haber İçi Üst

  Bir sabah uyandığımızda kapılar açılmıştı. Muhtemelen de, yakın zamanda bir sabah uyanacağız Kıbrıs sorununda yeni bir açılım olacak. Epeydir söylediğimiz gibi, bir aksilik olmazsa, Kuzey Kıbrıs ekonomisi için bu açılım, çözüm veya çözümsüzlük halinde  “win win” olacak. Yani, bu açılım bize bugünden daha iyi bir ekonomik iklim ve fırsatlar sunacak.
       Ne yazık, Türkiye-Kuzey-Güney ekonomik ilişkilerini siyaset ve Kıbrıs sorunu zehirliyor, baskılıyor. O yüzden, kısa vadede tepeden çözüm olmayacaksa veya bu süreç uzayacaksa o vakit dipten ekonomik ilişkileri ve karşılıklı bağımlılığı geliştirerek tarafları ve siyaseti yumuşatacak bir güven yaratıcı ekonomik paket akılcı bir yoldur. Belki de bu açılım bizi kapsamlı değil, parça parça, hazmederek zaman içinde nihai farklı bir birleşmeye götürecektir. 
     Elbette, gönlümüz kapsamlı bir çözümden yana ama öyle görünüyor ki yılın sonlarına doğru kapsamlı bir çözümden önce tüm tarafların çıkarlarını kısmen koruyacakları “güven yaratıcı ekonomik önlemler paketi” ile karşı karşıya kalacağız gibi. Çünkü, bu açılım, hem çözümsüzlüğe hem de çözüme yardımcı olabilir. Dediğim gibi Türk tarafının tercihi bu değil ama konjonktür ve akıl bunu zorluyor.
       Rumlar, ekonomik kriz, Türkiye’nin bölgesel-global pozisyonu, enerji meselesi, Taşınmaz Mal Yasası vs… Sebeplerle Kıbrıs sorununda ciddi olarak zorlanmaya başladı. İçine girdikleri bu girdaptan, ya kapsamlı bir çözümle, ya da güven yaratıcı ekonomik açılımlarla kısmen çıkabilirler.
     Tahminimiz, yılın sonlarına doğru veya yeni yılın ilk çeyreğinde ortaya bir paket anlaşma gelecek. Şimdilerde paketin pazarlığı yapılıyor. Muhtemelen her 3 taraf (Türkiye, Kuzey, Güney) içinde aşağıdaki kazanımlar olacak bir paket gündeme gelecek.
A- Güney Kıbrıs
1- Rumlar, İŞAD’ın MARAŞ projesinden çok korkuyordu, zaten bu yakında gerçekleşecekti ve onlar için ekonomi-politiği anlamında sıkıntı olacaktı. O yüzden, ellerinden hiçbir şey yapmadan gidecek olan bir varlığı akıllı bir politika ile kazanıma dönüştürebilirler. Bu paketle Maraş  geçerek sahiplerine iade edilecek, sınır da Güney’e kayacak. Bu şekilde, ekonomik olarak da Güney’in kapsama alanında olacak. İŞAD projesinde ekonomik potansiyel tamamen Kuzey’de kalacaktı. Eğer, bu açılımı ekonomik olarak bize entegre edebilirsek süper olur.
2- Türkiye, deniz ve havalimanlarını Güney Kıbrıs hava ve deniz ulaşımına açacak. Bu şekilde, Güneyin her gün eriyen deniz taşımacılığı da kısmen kurtulacak.
3- Türkiye ile enerjide işbirliği yapılacağı için gaz ve petrol gelirlerinin dinamik etkilerine kavuşacaklar. Bunun ekonomik beklentisi satın alınmaya başlayacak.
B-Kuzey Kıbrıs
1- Ercan Havalimanı uluslararası trafiğe açılacak(şimdi pakette yok, pazarlıklı olacak),
2- Deniz limanları da uluslararası trafiğe açılacak,
3- Gaz ve petrol gelirlerinden pay alacağız.
C-Türkiye
1- AB, bloke olan 8 chapteri kaldıracak. AB-Türkiye arasında trilyonlarca dolarlık bir ekonomik entegrasyon potansiyeli açığa çıkacak,
2- Enerji iş birliği ile ekonomik ve stratejik kazanım elde edecek.

     Tabii, bunlar ana başlıklar. Böyle bir paket anlaşma sonucunda doğal olarak Güney ile Türkiye ekonomisi arasında ciddi bir ekonomik entegrasyon başlayacak. Kuzey-güney arasında ekonomik ilişkiler ve ticaret de gelişecek. Kuzey ekonomisi üzerinde defacto olarak ambargo kalmayacak, bu paketle üzerimizdeki zincirler kırılacak.

      Bu paket, çözümsüzlüğün ve kilitlenmenin devamından daha iyidir. O yüzden, kısa vadede kapsamlı çözüme ulaşamayacaksak, bu paket işimizi görür, taraflar açısından sıfırdan büyüktür.
    Geçmişte tek taraflı olarak İŞAD projesi olan Maraş’ı devreye koyma kabiliyetimiz vardı ama kullanılmadı, madem kullanmadık; artık tüm taraflar için sıfırdan büyük olan bu paketin hayata geçmesine sıcak bakmamız gerekir.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King