Güven Bizimle Gelecek…

6 Nisan 2013 Cumartesi | 10:51
Güven Bizimle Gelecek...
Kıbrıs Town Houses

KADER SEÇİMİ… UBP-DP ittifakı sonucu LTB’nin bu kötü duruma düştüğünü söyleyen Fellahoğlu, “Halk sorunun yaratıcılarını iyi tanısın. Sorunu yaratanlar sorun çözemez. Bu normal bir seçim değil, Lefkoşa’nın kader seçimidir” dedi

“HATA YAPSAYDIK ADAY ÇIKMAZDIM”… Fellahoğlu, “CTP, LTB’de hiçbir olumsuz karara imza atmadı.
Bu batırılmış bir belediye seçimidir. Batıran da DP ve UBP yönetimleridir. Benim partim eğer LTB’yi bu duruma düşürmüş olsaydı, asla aday olmayı kabul etmezdim, aday çıkmaması için de elimden gelen mücadeleyi yapardım” ifadesini kullandı

“BANA VE PARTİMİN YEREL YÖNETİM ANLAYIŞINA GÜVENİN”… Kendisine ve CTP’nin yerel yönetim anlayışına güvendiğini vurgulayan Fellahoğlu, “Biz bu riski göze aldık. Hep birlikte disiplinle çalışarak başarılı olacağımıza inanıyorum. Belediye şu anda düşürülebileceği en kötü durumda. İyileşmeler ve gelişmeler bizimle birlikte gelecek” diye konuştu.

Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Belediye başkan adayı Kadri Fellahoğlu, seçim yarışındaki en güçlü adaylardan… Fellahoğlu, Lefkoşa’nın bugün hizmetler açısından en kötü noktaya düşürüldüğünü, bundan büyük bir ders alınması gerektiğini ve alınan yanlış kararlarda hükümetin de payı olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi. Fellahoğlu, “Biz sonuçları görerek, iyi anlayarak bu göreve talip olduk. Kendime ve yönetim anlayışıma inanıyor, güveniyorum. Lefkoşa halkına ve belediyesine güven bizimle gelecek. Halkın ve belediye çalışanlarının umuduyuz” diye konuştu. Fellahoğlu, Havadis’in sorularını yanıtladı.

Laçkalığa son, çalışmayana güle güle
Fellahoğlu, bugünkü durumun, yöneticilik ve belediye kuralları açısından sürdürülemez olduğuna vurgu yaparak, belediye başkanlığı görevine geldikleri ilk günden itibaren kolları sıvayıp işin içine dalacaklarını kaydetti. Çalışanlardan kendi ekmek teknelerine sahip çıkmalarını ve özverili bir şekilde çalışmalarını isteyeceklerini belirten Fellahoğlu, “Belediyeye herkes çalışmak için gelecek. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Laçkalık, umursamazlık ve sorumsuzluğa asla müsamaha göstermeyeceğiz. Belediyeyi çalışan bir kurum yapacağız, en kısa sürede. Buna uyan çalışacak, uymayana teşekkür edeceğiz ve gidecek. Şube amirlerinin görevi de bu denetimleri yapmak olacak” şeklinde konuştu.

Yeniden organizasyon ve temizliğe öncelik
Fellahoğlu, ilk etapta şehre dönük organizasyonun sağlanması için adımlar atacaklarını, en basit ihtiyaçların ve yapılması gerekenlerin yerine getirileceğini belirtti. Bölümlerdeki eksiklerin mevcut kadrodan takviye edileceğini, süratle şehrin temizliğinin sağlanacağını da ifade eden Fellahoğlu, özellikle sanayi bölgesine yönelik bir temizlik gerçekleştirileceğini vurguladı. “Yetki kimdedir bakmayacağız. Eleman çok. Bölgede çöpler sürekli olarak toplanacak. Sanayi bölgesini bugünkü durumdan kurtaracağız” diye konuşan Fellahoğlu, gerekirse CTP’li belediyelerden de destek alınacağının altını çizdi. Lefkoşa’yı farklı bir çehreye kavuşturacaklarını da vurgulayan Fellahoğlu, yollar ve yol aydınlatmaları konusuna da öncelik vereceklerini belirtti. Kıb-Tek’le de iş birliğine gitmek istediklerini ifade eden Fellahoğlu, “Ya onlar yapacak ya da biz yapacağız. Karanlık sokak kalmayacak” dedi.

Yeni borç yapılanması için girişim
Bugün Lefkoşa’daki anıtların dahi karanlığa gömüldüğüne işaret eden Fellahoğlu, Girne Kapısı ve Arasta gibi yerleri yeniden ışıklı bir hale getireceklerini söyledi. Kaldırımlara bir tek araç dahi park ettirmeyeceklerinin de sözünü veren Fellahoğlu, şöyle konuştu: “Basit ama çağdaş ülke gereklerini yerine getireceğiz. İlk önce acil ve ivedi konular ele alınacak. İlk gün önümüzde 40 milyon TL Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borcu ile üç ay geri bir maaş bulacağız. Yeni bir borç yapılanması ile ilgili her türlü girişimi yapacağız. En çok katkıyı sağlayacak yapıya gideceğiz. Ziraat Bankası kredisinin avantajı bir yıl geri ödemesiz olmasıdır. Ne yazık ki, yanlış borçlanma kararları belediyeyi hazirana kadar devlet katkısından mahrum etti. Eğer belediyeye dürüstlük ve şeffaflık gelirse tahsilatta yüzde 25’ten yüzde 50-60’lara çıkılabileceğini düşünüyorum. 5-6 milyon TL gelir olacak. Devletten de alınacak miktar ile rahat şekilde bir yıl zaman kazanılır. Hem borçlar ödenir hem de çalışanların maaş ve sosyal hakları ödenir.”

Personelle ilgili titiz araştırma
Fellahoğlu, personel konusunda ise ilk önce emekli yaşına gelen 50-60 kadar insanın primlerinin yatırılacağını, halen 20 civarında katkı koymayan insan olduğunun söylendiğini, bunların kim oldukları ve kaç kişi olduklarının tespitinin yapılacağını vurguladı. Tüm belediye çalışanları ile ilgili karakter belgesi araştırması yapılacağına da işaret eden Fellahoğlu, eğer sakıncalı bir durum varsa, yasalara göre gitmesi gerekenin belediyeden gideceğini söyledi. Disiplin kurulunun bu konuları denetleyeceğini ve karar yürüteceğini de kaydeden Fellahoğlu, “Ben bunlara müdahale etmeyeceğim. Bizim rehberimiz, yasalar, Sayıştaylık raporları rehberimiz olacak… İlk gittiğimizde yapılan tüm tespitler ilan tahtasına asılacak. Raporları her ay paylaşılacak. Tüm birimler basına ve halka açık olacak. Vatandaşa davranışa da büyük önem veriyoruz. Bu konuda personele gerekli eğitimler verilecek. Belediyeye, güler yüz, ilgi ve anlayışı gelecek. Bu da Lefkoşa’ya yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Çalışan adalet istiyor

Fellahoğlu, belediye çalışanlarının adalet istediğini kaydetti ve bunun sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Bundan böyle şube amirlerinden haftalık rapor isteneceğini ve ana hatlarıyla en temel felsefelerinin belediyenin ve başkent halkının çıkarları olacağını ifade etti. Fellahoğlu, “Birilerinin, kuruluşların ya da belediyeyle iş yapanların çıkarları ön planda olmayacak. Bir tek kuruşun bile peşinde olacağız” dedi.

“CTP hiçbir olumsuz karara imza atmadı”
Fellahoğlu, CTP’ye karşı önyargısı olanların ve hatta partilerini sevmeyenlerin bazı spekülasyonlarla ortaya çıktığını de söyledi ve şu ifadeleri kullandı:
“CTP, LTB’de hiçbir olumsuz karara nisap sağlamadı ve hiçbir olumsuz karara imza atmadı. Bir tek CTP dönem bir meclis üyesi arkadaşımız tehdit edildi ve 10 milyon sterlinlik borç için nisap sağladı ancak ret oyu verdi. O günden sonra da parti ile ilişkisi kesildi. Bundan dolayı CTP’yi suçlayamazlar. Ben
bütün Lefkoşa halkından destek istiyorum. Bu batırılmış bir belediye seçimidir. Batıran da DP ve UBP yönetimleridir. Bu partilerin tabanlarında bir suç yoktur ancak liderlikleri suçludur. Eminim ki birçok DP’li ve UBP’li de bu durumdan çok rahatsızıdır ve sorumluların farkındadır. İki partinin ittifakı sonucu elde ettikleri sonuçtan sonra LTB bu durumlara düştü. Şimdi bunların hiçbir sorumlukları yokmuş gibi aday çıkarmalarını doğru bulmuyorum. Benim partim eğer LTB’yi bu duruma düşürmüş olsaydı, asla aday olmayı kabul etmezdim, aday çıkmaması için de elimden gelen mücadeleyi yapardım. Halk sorunun yaratıcılarını iyi tanısın. Sorunu yaratanlar sorun çözemez. Bu normal bir seçim değil, Lefkoşa’nın kader seçimidir.”

“Kendime ve partimin yerel yönetim anlayışına güveniyorum”

Fellahoğlu, eğer süre dört yıl olsaydı çok daha farklı politikalarla bu seçime girebileceklerine dikkat çekerken, 14 aylık süre için daha farklı stratejiler belirlediklerini söyledi. “Biz bu riski göze aldık. kendime ve partimin yerel yönetimler vizyonuna güveniyorum. Birlikte disiplinle çalışarak başarılı olacağımıza inanıyorum. Doğru adımlar atarsanız, kararlarınız isabetli olursa başarısızlık olmaz… Belediye şu anda düşürülebileceği en kötü durumda. İyileşmeler ve gelişmeler bizimle birlikte gelecek” diye konuştu.

“Hükümetle diyalog kuracağız”
Fellahoğlu, göreve geldiği takdirde, ilk yapacağı işlerden birinin de, İçişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmek olacağını belirtti. Fellahoğlu, onların da bu süreçte ne gibi katkıları olacağını konuşmak istediklerini belirtti ve “Biz bu ilişkiyi kuracağız. Onların da aynı uygarlık seviyesinde olduklarını düşünüyorum. Katkılarını esirgemeyeceklerdir” diye konuştu. Halkla da diyalog içinde olacaklarını ve vatandaşın her zaman gerçek tabloyu göreceğini söyleyen Fellahoğlu, şunların altını çizdi:
“Halkımız nasıl bir belediye teslim aldığımızı görecek. Alacağımız kararları da bilecek. Bundan sonra doğru yönetim anlayışları hayat bulacak. Bu kötü durumun devam etmesinin getireceği risk daha büyük. Ekonomik akıl ve kuralar bellidir. Biz böyle hareket edeceğiz.”

“Kendimizle yarışıp hedefe varacağız”
Fellahoğlu, seçim çalışmaları ile ilgili olarak da bilgi verdi ve meclis üyesi adayı arkadaşlarıyla birlikte yoğun bir şekilde, tek yumruk halinde hedefe odaklandıklarını ifade etti. CTP’li meclis üyesi adaylarının hepsinin de çok değerli ve dürüst insanlar olduğunu kaydeden Fellahoğlu, “Uygar bir yarış olsun istiyorum. Biz kendi kendimizle yarışacağız ve hedefe varacağız” dedi.
Fellahoğlu, birçok farklı kesimden mesajlar ve telefonlar aldığını da kaydetti. Fellahoğlu “Bütün insanlar Lefkoşa’da belediyede ne olduğunun farkında. Ellerini sıkarken, gözlerine bakarken insanların bizi bir umut olarak gördüğünü hissediyorum. Çalışanlarda ise endişeli, donuk bir bakış var… Onlar da biri biz kurtarsın diye bekliyorlar. Onlar da umut arıyor. Greve geldiğimiz zaman bu umudu boşa çıkarmayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.