Güney’deki kriz, Kuzey’e emlak talebi yarattı

0
10

 Güney’deki krizin Kuzey’e yarattığı fırsatları ve tehditleri önceki makalede ortaya koymaya çalışmıştık. Bence en önemli fırsatlardan biri de emlak piyasamız açısından ortaya çıktı. Aramızdaki makas farkının yüksek olması ve ayrık ekonomi olmamız vs. bize emlak da olumsuz değil, olumlu yansıyor.
    Ama hazır olmadığımız için bu dalgayı iyi kullanamıyoruz, halbuki, emlak da atıl kapasitemizi eritmek ve bir miktar varlık-servet artışı yaşamak için ortaya bir fırsat çıktı. Muhtemelen, bütün mevzuat sıkıntılarına rağmen piyasa kendi zorlamalarıyla bir miktar bu talepten faydalanacaktır. Emlak piyasası açısından ortada İki türlü etki görünüyor.
     Bu 2 etkiden sanırım 2’si daha baskın olacağı için piyasaya talep artışı olarak yansıyacağını tahmin ediyorum.
1- Rumlar, Kuzey’deki mallarını satmak için geliyor.
    Rumlar, Taşınmaz Mal Komisyonu’na gidiyor ama hele bu sıralar ve kısa vadede sonuç alınması mümkün değildir. Orası tıkanmıştır, kendisinden beklenen GEÇİCİ görevi yerine getirmiştir, artık bu konuda köklü bir politika değişikliğine gitmek lazım.
    Bu konuyu sonraya bırakıyoruz. Rumlar, ellerindeki malı krizden dolayı daha ucuza çıkarmaya razı ama TMK bu haliyle (devletin hesaplaşmasıyla, ödemesiyle, takas olmadan vs.) bu işe çözüm üretemez. Başvuruların ancak % 10’una para yetiştirebiliyor. Ne yapılması gerektiğini çok konuştuk, yapmış olsaydık; şimdilerde Kuzey’dekiler daha ucuza malları Türkleştirme fırsatı yakalayacaktı.
   TMK’dan sonuç alamayacağını bilen Rumlar, dışarıda piyasa da bu işi çözmeye çalışıyor ama riskler olduğu için kolay olmuyor ama yine de sıkışan Rumlar piyasada farklı formüllerle satmak için çabalıyor.

  2  – Güney’e gelecek olan ve Güney’den kaçanların emlak talebi
         Esas talep burada. Ama mevzuatlarımızda ciddi sıkıntı var. Bu dalgadan yeterince faydalanamıyoruz. Çünkü, yabancıların bireysel ve şirket bazında gayrimenkul ve konut alımı ile ilgili prosedürlerde hem sıkıntı var, hem de yabancıların yekun alışlarına kapalıyız. Yekun alınacak emlaklar, Bakanlar Kurulu kararıyla olabiliyor.
      Yabancıların emlak alımı prosedürünü kolaylaştırmalı, cazip hale getirmeli ve standartlarını-kurallarını yeniden tayin ederek de toptan büyük alımların önünü açmalıyız.
     Güney’den gelen farklı türden emlak talepleri var. Mesela kızgın-öfkeli olanlar(emekli yabancılar, parasını kaybeden yatırımcılar vs.) var. Bunlar, Kuzey’e yerleşmek istiyor. Bir diğer talep, parasını zarar etmesine rağmen Güney’den ülkesine veya başka ülkelere götüremeyenler var (ülkesine götürürken vergi ve nerden buldun vs sorunu olanlar da var), bunlar paralarının en azından bir kısmını Kuzey’de emlaka yatırmak istiyor. Bunlar, parasını kimisi bankacılık sektörü üzerinde kimisi de torba ile getirecektir.
    Düzenli olarak Güney’den alım yapan yatırımcılar, Güney’i satan emlakçılar var. Güney’de hem ekonomik hem de emlak piyasası açısından dip görünene kadar Güney piyasasına yeni girişler az olur, herkes beklemeye geçecektir. Mevcut koşullar da Güney, muhtemelen 2 yıl sonra dibi görür (milli gelirin en düşük seviyesi) diye düşünüyorum. Bu yatırımcılar ve ev almak isteyen emeklilerin bize ilgisi olacaktır. Elbette, ABAD kararından ötürü, AB dışındakilerin daha fazla ilgisi olacaktır. 
          İnsanlar, bankacılık krizlerinden hep olumsuz etkilenir, birikimlerinin kaybolması ağır bir travmadır, o yüzden Kuzey’de bankada parası olan insanlarda, paralarının bir kısmını emlaka yatırıma dönüştürebilir. Bunun da ilave bir etkisi olacaktır.