Güney’de rakamlar kötü

20 Ağustos 2013 Salı | 22:10
Kıbrıs Town Houses

Güney Kıbrıs Turizm Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Alekos Orountiotis, Kıbrıs Haber Ajansı’na, Kıbrıs turizm sektörünün geçen yıla göre, bu sezon % 6.6 oranında bir kayıp kaydettiğini açıkladı.
Orountiotis KHA’sına verdiği röportajda, geçen mart ayının Euro Grubu’nun kararından bu yana durum ve programlamanın önemli derecede değiştiğini ve Turizm Örgütünün 2013 yılının adanın turizm sektörü için iyi bir yıl olacağına dair umutlarına rağmen, işlerin yoldan çıktığını söyledi.
Gelen turist sayısında kaydedilen % 6,6 oranındaki azalmanın yönetilebilir olduğunu savunarak, bu yılın sonuna kadar, kayıpların asgari düzeye indirileceğine dair umutları olduğunu dile getirdi.
Orountiotis yetkililerin durum hakkında endişelendiklerini ve konuyu görüşmek üzere çeşitli görüşmeler planladıklarını kaydetti.
Aynı zamanda, turizm pazarındaki durumu değiştirmek için yaz sezonu uzatmak ve Güney Kıbrıs’ı tüm yıl boyunca istikamet haline dönüştürmek gerektiğini savundu.
Turizm Örgütü’nün Turizm Bakanlığı’nın ve diğer yetkililerin bu hedefe doğru çalıştıklarını bildirdi.

Kredi kartı işlemleri yüzde 9 düştü
Öte yandan Kıbrıslı Rumların kredi kartı işlemleri, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Ocak-Temmuz 2013 tarihleri arasında düştü.
JCC tarafından yayımlanan verilere göre söz konusu dönemde satın alma gücü 1.200.271 milyar avronun üstünde iken geçen yılla karşılaştırıldığında %9 düşüş kaydetti.
Visa kartla yapılan işlemlerin miktarında da %4 düşüş meydana geldi.
Visa kart işlemlerindeki ortalama miktar, 2012’de 73 Euro iken 2013’te 69 Euro oldu.
Kredi kartı işlemleriyle ilgili veride, Temmuz ayında kredi kartları kullanılarak yapılan işlemlerin miktarının 186.108 milyon Euro olduğu belirtildi.
Bu rakam 2012’nin ilgili dönemine göre % 5 az oluyor.
Özellikle işlemler süpermarketlerde %2.02, giyim, ayakkabı ve aksesuar mağazalarında %12,26, benzin istasyonlarında %10,60, bar ve restoranlarda %6,88 ve maksada uygun ödemelerde %4,35 gerçekleşti.