En Üst

29 Nisan 2017

Güney 2 milyar euroluk ilk yardım

Güney 2 milyar euroluk ilk yardım
Haber İçi Üst

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Güney Kıbrıs’a verilecek olan kurtarma yardımının 2 milyar euroluk ilk dilimini onayladı. Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) Rum yönetimine toplam 10 milyar euroluk yardım paketinden 1 milyar euroluk bir sonraki tranfsferi ise haziran ayında yapacağı açıklandı.

YUNANİSTAN'A UYARI

Brüksel’de dün gerçekleştirilen toplantı sonrası bir açıklama yapan Euro Grup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan konusunda uyarılarda da bulundu. Atina hükümetine vergi gelirlerini artırmak için daha önce üzerinde anlaşılan reformları tam olarak uygulama çağrısı yapan Dijsselbloem, rekabetin önünü açmak için özelleştirmelerin hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Bu arada, Avrupa Birliği’nin Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn de yaptığı açıklamada Euro Bölgesi içerisinde oluşturulması planlanan Bankacılık Birliği’nin işleyişine ilişkin önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirtti. Olli Rehn, önümüzdeki aya kadar bu konuda bir sonuca varmayı istediklerini söyledi.

Euronews muhabiri İsabel Silva, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın yanı sıra Portekiz’deki ekonomik durumun da ele alındığı toplantılar sonrası izlenimlerini aktarıyor: “Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkenin maliye bakanları, Euro Bölgesi’nin krizdeki 13 ülkesi arasında varolan makro-ekonomik dengesizlikler ve Bankacılık Birliği konusunu tartışmaya devam edecek. Yolsuzluk ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler 22 Mayıs’ta yapılacak bir sonraki zirvenin gündeminde yoğun bir yer teşkil edecek.”

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King