“Gösterişli kabirler caiz mi, değil mi?”

0
225
“Gösterişli kabirler caiz mi

EV GİBİ KABİR: Çatalköy’de ikamet eden varlıklı bir aile, köy mezarlığına defnedilen yakınının kabri için yaklaşık bir ay önce, 90 metrekarelik bir alanda 3 metre 20 santim yüksekliğinde dev bir inşaat başlattı. Kabir inşaatının belediye tarafından birkaç kez durdurulmasına karşın inşaatın mesai saatleri dışında devam ettiği öğrenildi

KÖYLÜ TEPKİLİ: Çatalköy Mezarlığı’ndaki kabir inşaatı, büyük ve gösterişli olduğu gerekçesi ile köy halkının tepkisine neden oldu. Havadis’e konuşan Çatalköylü, söz konusu inşaatın devam etmesi halinde inşaatın yıkılması maksadı ile önce imza kampanyası başlatacaklarını ardından mezarlıkta protesto eylemi yapacaklarını açıkladı

Duygu ALAN
Çatalköy’de ikamet eden bir aile, geçen yıl köy mezarlığında toprağa verdikleri yakınının kabri için bir ay önce 90 metrekarelik bir alanda, 3 metre 20 santim yüksekliğinde dev bir kabir inşaatı başlattı.
Köy halkının tepkisi üzerine, söz konusu inşaat Çatalköy Belediyesi tarafından durduruldu.
Belediyenin müdahalesine karşın inşaatın ara ara devam ettiği öğrenildi.

Caiz mi, değil mi?
Çatalköy Mezarlığı’ndaki dev kabir inşaatı, kabirlerin İslam dinine göre,  nasıl olması gerektiği hususunda yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi.
KKTC Din İşleri Başkanlığı Başkan Vekili Şaban Kavsara, İslam dinine göre, kabirlerin gösterişli olmasının caiz olmadığını ifade etti.

Kavsara: Gösterişli kabirler toplumu ayrıştırır
KKTC Din İşleri Başkanlığı Başkan Vekili Şaban Kavsara, İslam dininde kabirlerin nasıl olması gerektiği hususunda Havadis’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Dinimizce kabirlerin gösterişli ve şaşalı olması uygun değildir. İslam dinine göre, kabirler, yakınlarının kabirleri tanıyabileceği ölçüde inşa edilmesi gerekir. Gösterişli kabirler, toplumda zengin-fakir ayrımı yaparak ayrıştırma getirir bu da İslam dinine göre caiz değildir.”

Korol: Böylesi devasa bir inşaata karşıyız
Çatalköy’de ikamet eden Menteş Korol isimli vatandaş, söz konusu kabir inşaatına karşı olduklarını belirterek, inşaatın devam ettirilmesi halinde, yıkılması için köy halkı olarak önce geniş katılımlı bir imza kampanyası başlatacaklarını ardından Çatalköy Mezarlığı’nda protesto eylemi düzenleyeceklerini söyledi.
Havadis’e konuşan Korol, “Söz konusu kabir inşaatı 90 metrekarelik bir alan üzerinde yapıldı. İnşaatın yüksekliği 320 santimetre, kabir ile zemin arasındaki beton yüksekliği ise 60 santimetre. Bu da bu inşaata yaklaşık 70 ton beton döküldüğü anlamına gelir. İnşaat, her şeyden önce etik değil ve mezarlıkta çirkin bir görüntüye neden olmaktadır. Üstelik belediye tarafından da izinli değildir” dedi.

“Belediyeye rağmen devam etti”
Menteş Korol, söz konusu kabir inşaatının belediye tarafından birkaç kez durdurulmasına karşın gizlice devam ettirildiğini bunun da yasal olmadığını dile getirdi.
Köy halkının tepkisi üzerine konu kabir inşaatının, Çatalköy Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri arasında konuşulup tartışıldığını kaydeden Korol, inşaatın devam ettirilip ettirilmeyeceği konusunda henüz kesin bir kararın üretilmediğini söyledi.
Korol, “Yakın zamanda belediye meclis üyeleri bu konu ile ilgili yeniden bir araya gelecek. Umarım halkın talebi doğrultusunda bir karar alınır. Aksi halde karşı duracağız” dedi.

 

Demirdağ: Yasalar çerçevesinde tepkimizi göstereceğiz
Çatalköy’de ikamet eden ve köy mezarlığında yakınlarının kabri bulunan Fazıl İlhan ve Bayram Demirdağ isimli kişiler, söz konusu kabir inşaatı ile ilgili Menteş Korol’un ifadelerini destekleyici açıklamalarda bulundu.
Bayram Demirdağ, devasa büyüklükteki bir kabrin mezarlıkta çirkin bir görüntüye neden olacağı gibi etik de olmadığını kaydetti.
Demirdağ, inşaatın tamamlanmasına izin verilmesi durumunda yasalar çerçevesinde hiç çekinmeden tepkilerini ortaya koyacaklarını kaydetti.

İlhan: İnşaatın devamı belediye yönetiminin sonu olur
Çatalköy’de ikamet eden Fazıl İlhan ise sert konuştu. İlhan, söz konusu kabir inşaatının etik olmadığını savunarak Çatalköy Belediyesi’nden inşaatın devam ettirilmesi konusunda bir karar çıkması durumunda ne meclis üyelerinin ne de belediye başkanının bir dahaki seçimlerde aday olması halinde köy halkından oy alamayacağını söyledi.
İlhan, devasa kabir inşaatına tepkisini şu sözlerle ifade etti:
“Belediye meclis üyelerinden biri de benim oğlum ancak eğer belediye yönetimi bu kabir inşaatının devam etmesine karar verirse bir kere daha bu halktan oy alamayacak. O yönde bir karar onların belediyedeki görevlerinin de sonu olacak. Kaldı ki, bu kabir inşaatı belediyeden izinsiz başlatıldı. Bizler bu inşaatın yıkılıp, daha küçük ve daha sade bir kabir inşa edilmesinden yanayız. Mevcut halini ne biz ne de dışarıdan gelip görecekler hoş karşılamayacaktır.”

 

Hulusioğlu: Savcılıktan görüş bekliyoruz
Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, köy mezarlığında inşa edilen ve halen inşaat aşamasında olan devasa kabir ile ilgili Havadis’e açıklamada bulundu.
Hulusioğlu, Belediyeler Yasası’nın 136. Maddesi uyarınca, mezarlıkların bakım, onarım, kullanım ve idamesinin belediyelere ait olduğunu söyledi.
Söz konusu kabir inşaatı konusunda belediyeye herhangi bir proje sunulmadığını kaydeden Mehmet Hulusioğlu, konu ile ilgili Savcılık’tan görüş istendiğini belirterek, inşaatın devam ettirilip ettirilmeyeceği yönünde Savcılık görüşüne göre karar alınacağını söyledi.

“Yazılıp çizilenler asılsız”
Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, bazı basın organlarında konu ile ilgili yayınlanan haberde kullanılan bazı ifadelerin asılsız olduğunu öne sürdü.
Hulusioğlu, “Belediye meclis toplantısında konu kabir inşaatı konuşulup tartışıldı. Ancak kesin sonuç için Savcılık görüşü bekliyoruz. Biz kesin sonuç olmadan inşaatın devam etmemesi konusunda karar verdik ve bunu ilgili kişilere yazılı olarak sunduk. Mutabık kalınan dışında hareket edildiği sürece de belediye olarak inşaatı durdurttuk.  Ancak, Savcılık’tan gelen görüşe göre inşaatın devamı konusunda kesin karar alınacak. Şu an için kabir inşaatının yasal olup olmadığı veya durdurulup durdurulmayacağı konusunda bir açıklama yanlış olur” dedi.

 


KKTC Din İşleri Başkanlığı mezarlıklardaki kabirlerin gösterişli ve şaşalı olmasının İslam dinine göre “toplumu ayrıştırdığı” gerekçesi ile caiz olmadığını belirtti