En Üst

25 Temmuz 2017

Haber Üst

Göktaşı Dünya’nın kaderini değiştirdi

Göktaşı Dünya’nın kaderini değiştirdi
Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Geçen hafta Rusya'ya düşen göktaşı milyonlarca yıl önce Dünya'nın kaderini değiştiren göktaşlarını akla getirdi. Bilim insanları bundan 300 milyon yıl önce Avustralya'nın güneyine düşen göktaşının dünyanın kaderini değiştirdiğini iddia etti.

DEV GÖKTAŞI

9.6 kilometre çapındaki devasa göktaşının 190 kilometre genişliğinde bir alanı etkilediği ifade edildi. Bu Dünya'yı etkileyen üçüncü büyük göktaşı olarak kayda geçti. Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden Andrew Glikson "Sismik şok ve ateştopunun oluşturduğu kraterden toz ve sera gazı etkisi yapan gazlar açığa çıktı. Sera etkisi yapan gazlar atmosferde milyonlarca yıl kaldı" dedi. Bu eski felaketin kanıtları Dr. Glikson'un Güney Avustralya Doğu Warburton Havzası'nda yaptığı araştırmada keşfedildi.

Dr. Glikson ve arkadaşları bölgedeki kuvars tanelerini ve yeraltındaki sismik hareket ve manyetik anormallikleri analiz etti. Dr. Glikson bu patlama birden çok canlı türünün soyunun aynı zaman aralığı içinde tükenmesini getirdiğini belirtti. Ancak Dr. Glikson bu patlamanın dinazor çağından önce olduğuna vurgu yaptı. Haber sitesi The Conversation'a yaptığı açıklamada Dr. Glikson "Bu dikkate değer, çünkü çok büyük. Dünya'yı etkileyen üçüncü büyük patlama. Canlıların yok olmasına neden olmuş bu patlama" dedi.

Avustralya Uzay Gözlemevi'nden Dr. Simon O'Toole göktaşı patlaması ile canlıların yok olmasıyla ilgili yeni bir kanıt olduğunu söyleyerek "Avustralya krater araştırmacıları için fantastik bir yer. Çünkü araştırmacılar için büyü bir alan var" dedi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App