Göbekli Adamlar Daha Çok Kaçırıyor

2 Temmuz 2013 Salı | 14:26
Kıbrıs Town Houses

Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Ürolog Doç. Dr. Fehmi Narter, idrar kaçırmanın erkeklerin hayatını nasıl etkilediğini anlattı:
Erkeklerde idrar kaçırma durumuna kadınlara göre daha az rastlanmaktadır. İdrar sızıntısı yaşayan üç kişiden birini erkekler oluşturuyor. Bunun nedeni; idrar kaçırmayı engelleyecek kas yapısının daha güçlü olması. Bir diğer önemli neden ise üretra denilen dış idrar yolunun daha uzun olması.
Sıklıkla görülen idrar kaçırma şekli; işeme sonrası kontrol edilemeyen damlamayla gerçekleşiyor. Bu sızıntı, hijyenik kalma açısından da önemli sorunlara yol açıyor.
İdrar kaçırma bir sonuçtur. Yaşlılık bu sonucu doğuran en önemli nedenlerin başında geliyor. Aşırı aktif mesane kası, boyun tıkanıklığı, alt üriner sistem anomalileri, idrar tutucu kas yetmezliği de soruna yol açan diğer faktörler arasındadır.
Hastalık, birden fazla tipte gerçekleşiyor. Durum; stres ile kaçırma, acil kaçırma, taşma ve karma idrar kaçırma tipleri olarak görülüyor.

İKTİDARSIZLIĞA YOL AÇABİLİYOR
Spor yapan erkeklerin leğen kemiği kasları da güçlenir. Spor yapan erkeklerde bu sorun, yapmayanlara oranla daha azdır. Kilolu erkelerde kaslara binen yük, özellikle karın içi basıncının yüksek olması sebebiyle daha çoktur. Bu da idrar tutma mekanizmasını kötü etkiler.
İdrar kaçırmanın iktidarsızlık üzerindeki etkisi psikolojiktir. Sorun kişinin özgüvenini azaltır, utanma duygularına yol açar. Bu da iktidarsızlığa sebep olabilir.

HASTALIK BABADAN OĞULA GEÇİYOR
İdrar kaçırma hastalığı; ailelerinde bu sorunu yaşayan kişilerde çok daha fazla görülür. Ameliyat gibi zaman içinde oluşan ve olaya direkt etki eden çevresel faktörlerin dışında genetik etkinin de fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle özellikle ailelerinde gece altını ıslatma (enürezis noktürna) sorunu olan çocuklarda idrar kaçırmanın daha sık görüldüğü bir gerçektir.

ERKEKLER GİZLİ SAKLI PED KULLANIYOR
İdrar kaçırma; kişinin sosyal yaşamını, iş hayatını, aile ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Ped kullanan ve günlük hayatını bu şekilde sürdüren pek çok hasta var. Ancak birçok kişi, bundan utandıkları için ped kullandıklarını saklıyorlar.

PEDLERİN EMİCİ GÜCÜ YÜKSEK
Günümüzdeki pedler, kıyafetten fark edilmiyor çünkü yüksek emici ve ince yapıları, dışarıdan anlaşılmasına engel oluyor. Bu sorunu yaşayanlar, idrarı emmesi ve cildi kuru tutmasıyla konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürüyor.

HER PROSTAT AMELİYATI BU SORUNA YOL AÇMAZ
İdrar kaçırma; prostat sorununun başlangıcında görülen bir belirti değildir. İleri evrelerde kaçırma durumu yaşanıyor. Erkekler, tıkanma problemini takiben taşma tipi idrar kaçırma sorunuyla karşılaşıyor.
Altına kaçırmaya; prostat kanseri için yapılan radikal prostat operasyonu sonrasında da rastlıyoruz. Bu durum; operasyon sırasında sfinkter (idrar tutma kası) ve onu uyaran sinir yapılarının hasar görmesinden kaynaklanıyor. Zaman içinde çoğunlukla gerileyebiliyor veya geçiyor.
Ancak prostat kanseri operasyonu sırasında sinir yapılarının hasar görmesi, çok sık rastlanan bir durum değildir. İdrar kaçırmaya; operasyon sonrasında yüzde 5 civarında rastlanıyor.

DİYABETİKLERDE RİSK ÇOK DAHA FAZLA!
Diyabet gibi bazı metabolik hastalıklar; vücudun diğer bölgelerini olumsuz etkilediği gibi; idrar kesesi kasını da kötü etkiliyor. Zamanla sinir hasarına neden olan bu hastalıkta; idrar kaçırma sorununa çok daha sık rastlanıyor.
Erkeklerde bu sorunu çözen ameliyatlar vardır. İdrar yolunu yukarı asma ve yapay sfinkter yerleştirme operasyonları; taşma tarzı bir kaçırmayı ortadan kaldıran ve tıkanıklığı gideren cerrahi işlemlerdir. Sorunun çözülmesinde çeşitli ilaçlardan da yararlanılır.