Girne’de korkutan yangın

30
Girne'de korkutan yangın

Girne Kervansaray bölgesinde dün öğleden sonra bilinmeyen bir nedenle patlayan trafo yangına neden oldu. Onlarca ağacın küle döndüğü yangına neden olan trafonun kaçak olduğu iddia edildi. Yangın itfaiye, orman dairesi yangın söndürme ekipleri vatandaşların müdahalesi ile felakete dönüşmeden kontrol altına alınarak söndürüldü

Duygu ALAN
Karaoğlanoğlu’nda Kervansaray bölgesinde dün öğleden sonra kaçak elektrik trafosundan çıkan yangın sonucu çok sayıda ağaç yanarak küle döndü.
Bölgede büyük paniğe neden olan yangına Orman Dairesi Yangın Söndürme Ekibi, İtfaiye ekipleri ve bölgede ikamet eden vatandaşlar müdahalede bulundu.
Rüzgarın etkisi ile hızla büyüyen yangında, elektrik kesintisi ve su sıkıntısı, nedene ile ekipler alevlere müdahale etmekte yetersiz kaldı.
Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, yangının meydana geldiği bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

İtfaiye aracında su tükendi
Kervansaray bölgesinde bulunan bahçede meydana gelen yangın olayına ilk müdahale bölge sakinleri tarafından yapıldı.
Yangın olayının bilgisine gitmesi üzerine harekete geçen 3 itfaiye aracı kısa sürede olay yerine ulaştı.
Yangın hızla büyüdü, itfaiye araçlarında su tükendi.
Bölgede elektrik enerjisinin kesilmesi, su sıkıntısını beraberinde getirdi. Orman Dairesi Yangın Söndürme Ekiplerinin de bulunduğu olay yerinde ekipler, zamana karşı yarıştı.
Bir yandan su tankeri sahiplerine ulaşmaya çalışan ekipler, diğer yandan çözüm yolu aradı.

Evlerin havuzlarından su çekildi
İtfaiye ekiplerinin yanı sıra Girne Kaymakamı Gürkan Kara da bölgeye su takviyesi yapılması için tek tek özel su tankeri sahiplerini aradı, destek istedi.
Su tankerleri sahiplerinin, “elektrik olmadığı için kuyulardan su çekemiyoruz” cevabı üzerine Kaymakam Kara’nın bu girişimi sonuçsuz kaldı.
Rüzgarın şiddeti arttı, alevler yükselmeye başladı. İtfaiye ekipleri çareyi bölgedeki villa tipi evlerin havuzlarından jeneratör yardımı ile su çekmekte buldu.
Yangın söndürme ekipleri, havuz suyu ile bölge sakinleri ise yangın olayının meydana geldiği araziye ait çeşmeden akan su ile alevlere müdahalede bulundu.

Polis trafikte önlem aldı
Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şubesi ekipleri de yangın söndürme çalışmaları sırasında herhangi bir kazanın yaşanmaması için trafikte gerekli önlemleri aldı.
Bölgedeki trafik, polis ekiplerinin kontrolünde güvenli şekilde sağlandı.

İtfaiye zorlu bir mücadele yürüttü

Oldukça gergin dakikaların yaşandığı yangın olayı sonucunda, bahçede bulunan, çeşitli meyve ağaçları ve bazı çam ağaçları tamamen yandı.
İtfaiye ekiplerine haber verilmeden önce, bahçenin hemen önünde bulunan villa tipi bir eve sıçrayan kıvılcım, bölge sakinlerinin müdahalesi ile büyümeden söndürüldü.
Evin bahçesinde bulunan kamelyanın çatısında, küçük çapta hasar meydana geldi.
Korkutan yangın, İtfaiye ekiplerinin imkansızlıklar içerisindeki üstün mücadelesi sonucunda yaklaşık 2 saatte tamamen kontrol altına alındı.
Polis yangın olayı ile ilgili soruşturma başlattı.