Girne’de “blues” rüzgarları esti

0
37
Girne’de “blues” rüzgarları esti

22 yıldır Türkiye’nin dört bir yanına blues müziğini taşıyan ve bu yıl 23. kez düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek blues festivali  “Efes Pilsen Blues Festival”in sekizinci durağı geçtiğimiz akşam Jasmine Court Otel’de gerçekleşti.
Bluesun Grammy ve Emmy Ödüllü isimlerini adamız insanı ile buluşturan festival konseri, müzikseverlerin yoğun ilgisi ile karşılandı.

Blues dünyasının starları yer aldı
Konserde sahneye ilk olarak Grammy ve Emmy başta olmak üzere birçok uluslararası prestijli organizasyonda ödüle layık görülen armonika blues üstadı Billy Branch ve grubu The Sons of Blues çıktı. Billy Branch’ın özel konuğu olarak festivale katılan, genç yaşlarda blues ve R&B seslendirmeye başlayıp kariyerinde Junior Wells, Jimmy Dawkins, Bobby Rush, Buddy Guy, Albert King, Professor Eddie Lusk ve B.B. King gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaşan, Mississippili blues sanatçısı Zora Young izleyicinin büyük ilgisi ile karşılaştı.

Konserde ayrıca Teksas blues tarzının en önemli temsilcilerinden olan elektronik blues gitaristi Smokin’Joe Kubek & Bnois King de sahne aldı. Efes Pilsen Blues Festival 23’ün en büyük sürprizlerinden ve keyifli dinletilerinden biri ise 2009 Blues Müzik Ödülleri’nde “En İyi Yeni Sanatçı” Ödülü, 2010 ve 2011’de “En İyi Baterist” Ödülü’ne layık görülen, Legendary R.L. Burnside’ın torunu ve dünyanın en iyi davulcularından Cedric Burnside’in festivale özel gitar performansıydı.