Gezi Borsa’yı fena vurdu: Dolar uçtu

38

Borsada ilk andaki hareketin ardından bir satış dalgası daha gelirken endeks yüzde 7.30 kayıpla 798 bin 707 puana kadar geriledi. Daha sonra gelen hafif çaplı alımlarla endeks saat 09.54 itibariyle yüzde 5.8 kayıpla 80 bin 953 puana indi.   

PROTESTOLAR YUMUŞARSA DÖNEBİLİR

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, yaşanan düşüşte son günlerde gerçekleşen protestoların da etkisi olduğunu söyledi. Börümcekçi, "Düşüş eğilimini güçlendirdi protestolar. Ancak gelecek iyi haberler, protestoların yumuşaması ile birlikte sert toparlanma da görebiliriz. Eğer bu sert ortam devam ederse seviye olarak 77 bin 500'ler seviyesine düşer gibi gözüküyor. Gelecek iyi haberlerle birlikte bu seviyenin üstünde de toparlanma görülebilir" dedi.

Dolar 1,90'ı gördü

Haftasonu Gezi Parkı protestolarıyla geçilirken piyasalara hafta başında dolar da damgasını vurdu. Haftaya 1,9010 liradan başlayan dolar 3 Ocak 2012'den itibaren en yüksek seviyesini de görmüş oldu.

Cuma gününü 1.8683 TL seviyesinde olan dolar/TL güne 1.90'ı test ederek başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.1841 seviyesine yükselerek 2012 başından beri en yüksek seviyeyi gördü. Dolar en son 1,90 TL üstüne Ocak 2012'de çıkmıştı.

Dolar/TL yüzde 1'in üzerinde değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında açık ara en çok değer kaybeden para birimi oldu.
Öte yandan Euro ise 2,4730 liradan satılıyor.

Hükümete yönelik geniş katılımlı bir protestoya dönüşen gösterilerin ardından siyasi tansiyonun artırması TL'de değer kaybını hızlandırırken bugün piyasada enflasyon verileri ve TCMB'nin TL'deki değer kaybına likidite sıkılaştırma ile müdahalesi bekleniyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, "Geniş çaplı protestolar para birimi ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskıyı artırabilir. Bu haftanın yoğun veri gündemine (yurtiçindeki enflasyon verisi ve ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi) bağlı olarak negatif ortamın devam etmesi de bunda etkili olabilir. TCMB Başkanı Erdem Başcı'nın da Cuma günü belirttiği gibi, TCMB'nin TL'deki zayıflığa likidite koşullarını sıkılaştırarak karşılık vermesini bekliyoruz. Bugünkü enflasyon verisi ve yarınki Reel Efektif Kur bu kapsamda izlenecek ilk testler olacak."

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin de doların sabah piyasada likiditenin çok düşük olduğu saatlerde 1.90 TL seviyesini gördüğünü belirterek, "Ama bu seviyeden ciddi bir satış geldi. Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı repo rakamları dolar kuru üzerinde etkili olacak. Merkez Bankası geçen hafta kurda sıkılaştırmanın sinyallerini vermişti ancak hafta sonu yaşanan olaylar bu sıkılaşmayı daha çok etkiledi. Piyasada çok hızlı hareketler oluyor. Biraz daha piyasanın oturmasını beklemek gerekiyor, fazla panik yapmamkak lazım. Çünkü gelecek açıklamalar kuru sert bir şekilde etkileyebilir" dedi. – hürriyet