Gaziveren dert küpü

0
21
Gaziveren dert küpü

Duygu ALAN

Gaziveren’de ikamet eden bazı vatandaşlar, çevre kirliliği başta olmak üzere köy merkezinde yaşanan sıkıntıları Havadis’e anlattı.
Gaziveren’de halk, köy merkezinde yaşanan çevre kirliliğinin köyün imajı açısından olumsuzluk teşkil ettiği gibi köyde yaşayan vatandaşı da fazlası ile rahatsız ettiğini belirtti.
Çöpler konusunda belediyecilik hizmetlerinden yeteri kadar yararlanamadıklarından yakınan köy halkı, bağlı oldukları Güzelyurt Belediyesi yetkililerine çağrıda bulunarak, köy merkezinde biriken kuru ot, çöp yığınları ve moloz yığınlarının bir an önce toplatılmasını istedi.

Aydınlatma yetersiz, kasisler belirsiz
Köyde yaşanan diğer sıkıntılara da dikkat çeken Gaziveren’de halk, bazı mahallelerde sokak aydınlatmalarının olmadığını söyledi.
Köy merkezindeki yolda bulunan kasislerin ise beyaz renk boya ile belirgin hale getirilmesini talep eden köylü, ayrıca kasislere yakın yerlere uyarıcı trafik levhalarının konuşmasını istedi.
Köy halkı, “Bazı sokaklarda yeteri aydınlatma yok. Yol içerisindeki hız düşürücü kasisler ise beyaz boya ile belirgin hale getirilmediğinden trafikte tehlike yaratıyor. Kasislerin yakınında da herhangi bir uyarıcı levha olmaması tehlike riskini arttırıyor” dedi.

Kaldırımlar standart dışı
Köy merkezinde, yayaların can güvenliği açısından inşa edilen kaldırımların ise olması gerektiğinden daha yüksek yapıldığını söyleyen köy halkı, bu kaldırımların da elden geçirilerek standart yüksekliğe getirilmesini istedi.

Altyapı sorunu
Gaziveren’de halen daha altyapı eksikliği olduğunu söyleyen köy halkı, özellikle kış mevsimlerinde, yüksek bölgelerden köy merkezine akan yağmur sularının daha aşağı mahallelere ulaştığını, bu nedenle her kış mevsiminde mutlaka birkaç evi yağmur sularının bastığını kaydetti.
Köydeki altyapı sorununun en erken zamanda çözülmesi gerektiğini söyleyen Gaziverenliler, “Yaz mevsiminde dahi bu sorun karşımıza çıkıyor. Yukarı mahallelerde biri kapısının önünü yıkasa, sular olduğu gibi köy merkezine akıyor ve burada birikiyor” diye şikayet etti.

 

Köy halkı ne dedi? Köy halkı ne dedi? Köy halkı ne dedi? Köy halkı ne dedi?

Huriye Ekendal
“Evimin kapısının önünde kuru otlar ve çöpler var. Defalarca belediyeye bildirmeme rağmen aylardır da kaldırılmıyor. Yaz mevsimindeyiz ve köyde yaşıyoruz. Sıcaklık arttıkça çöpler daha çok rahatsızlık veriyor. Çöpler koku yapıyor, sivrisinekleri artırıyor. Öte yandan kuru otlar yangına davetiye çıkarıyor. Alınmayan çöpler, haşere, kurt, böcek, fare hatta yılan gibi insan sağlığına zararlı hayvanların da popülasyonunu artırıyor.”

Musa Oksu
“Çevre kirliliği, sokak aydınlatmalarının yetersizliği, yollardaki kasisler, kaldırımların standart dışı yüksekliği ve daha birçok sorun, çözüm bekliyor. Ben emekli polis çavuşuyum ve yasalara göre, bir yolda kasis varsa yakınlarında uyarıcı trafik levhasının bulunması gerek, ayrıca kasisler beyaz boya ile belirgin hale getirilmelidir. Kasisler belirgin değil, uyarıcı levha da yok. Çevre kirliliği var. Kaldırımlar çok yüksek. Sokak aydınlatması yetersiz. En büyük sorunlardan bir diğeri de altyapı sorunu. Köy merkezi yazlı, kışlı su altında.”

Yaşar Oduncuoğlu
“Köy merkezinde biriken sular, aşağı mahallelerdeki evlere kadar ulaşıyor. Defalarca belediyeye talepte bulunmamıza rağmen altyapı sorunu bir türlü çözülmüyor. Yetkililer gelip, köyde sorunları inceliyor ve vaatlerde bulunup gidiyor. Ardından ne gelen oluyor ne de vaatler tutuluyor. Seçim zamanı olmadığı için verilen sözler hep havada kalıyor. Belediyeden yana artık ümidimizi kaybettik.
Temennimiz yeni kurulacak hükümetin köy sorunlarına eğilmesidir.”

Savaş Akarsular
“Belediyemiz köyümüzde yeterli hizmeti vermiyor. Köyde sorunlar saymakla tükenmiyor. Gaziveren’de şebeke suyu hattının boruları çok eski. Köyün su deposu dolup taşıyor ancak evlerimizdeki çeşmelerden su akmıyor, köylü su sıkıntısı yaşıyor. Çevre kirliliği hat safhada. Belediyenin ilgili birimleri, sadece çöp konteynırlarını boşaltıyor. Süpürge yapılmıyor. Kuru atlar alınmıyor.”


Gaziveren’de halk, çevre kirliliğinden şikayet etti


Köy halkı, belediyecilik hizmetlerinin yeterli düzeyde olmadığını öne sürerek, temizliğe özen gösterilmesini istedi

Gaziveren’de ikamet eden vatandaşlar köy merkezinde biriken kuru ot, çöp yığınları ve moloz yığınlarının bir an önce toplatılmasını istedi

Köy merkezinde yaz, kış meydana gelen su birikintilerinden usandıklarını söyleyen Gaziverenliler, altyapı sorununun da kısa zamanda çözülmesini talep etti