GAÜ’de, 16 Yeni Bölüm Açılıyor…

0
28
GAÜ'de

Yeni akademik yıl ile birlikte öğrenci kabulüne ve eğitime başlaması hedeflenen yeni bölümler ile ilgili GAÜ Rektörlüğünden  yapılan açıklamada, eğitime başlayacak yeni bölümlerin Kuzey Kıbrıs’ta yükseöğretimi tercih eden öğrenci sayılarının artmasına doğrudan etki edeceği ifade edildi.

GAÜ Rektör Yardımcısı ve Vekili Prof. Dr. Sadık Ülker, onay alınan 16 yeni akademik bölüm ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Pilotaj eğitimi başta olmak üzere birçok bölümün KKTC üniversiteleri arasında ilk defa GAÜ’de eğitime başlayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Ülker, küresel dünyanın yükselen meslekleri Denizcilik, Havacılık, Sahne Sanatları, Hukuk, İleri Mühendislik disiplinleri ve Güzel Sanatlar ile Mimarlık, İç Mimarlık, Uluslararası İşletme, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi bölümlerin yanında GAÜ’nün yeni akademik yıl ile birlikte 2 önlisans, 7 lisans, 2 yükseklisans ve 5 doktora programı ile birlikte 16 yeni bölümde eğitime başlayacağını belirtti.

Ülker, küresel dünyada en çok tercih edilen bölümlerin  önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora seviyelerinde GAÜ’de eğitime başlamasının ülke yükseköğretim sistemi adına gurur verici olduğunun altını çizdi.

2 ÖNLİSANS, 7 LİSANS, 2 YÜKSEKLİSANS VE 5 DOKTORA PROGRAMI ÖĞRENCİ KABUL EDECEK

Ülker, Adalet ile İlk ve Acil Yardım bölümlerinin 2 yıllık önlisans, Pilotaj, Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Resim, Drama ve Oyunculuk, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, ile Zihinsel Engelliler Özel Eğitim Öğretmenliği bölümlerinin 4 yıllık lisans, Sağlık Yönetimi ile Hemşirelik bölümlerinin yükseklisans ve İşletme Yönetimi, Politika ve Uluslararası Çalışmalar, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinin doktora düzeyinde eğitime başlayacağını açıkladı.

Prof. Dr. Ülker, lisans düzeyinde eğitim dilinin İngilizce olduğu bölümlerde öğrencilerin İngilizce seviye tesbit sınavından başarılı olmaması durumunda İngilizce Hazırlık Okulu ile eğitime başlayacaklarını ekledi.