G. Kıbrıs’ın yeni maliye bakanı Georgiades olacak

16
G. Kıbrıs'ın yeni maliye bakanı Georgiades olacak

Kıbrıs Rum Kesimi hükümetinin bankacılıktaki kısıtlamaların gevşetilmesine yönelik adımlar atmaya başlamasının ardından ülkenin başkanı Nicos Anastasiades, 6 haftalık yönetim döneminde 2. maliye bakanını atayacak.

Lefkoşe'den yapılan açıklamaya göre ülkenin yeni maliye bakanı University of Reading'in ekonomi mezunlarından ve Anastasiades'in Disy partisinin yasakoyucularından Haris Georgiades, bugün Günek Kıbrıs saati ile 9:30'da yapılacak yemin töreni ile bakanlık koltuğuna oturacak. Georgiades, eski bir banker olan bir önceki maliye bakanı Sarris'in tün ülkenin en büyük 2 bankasının iflasını soruşturma amacıyla kurulan komiteye yardımcı olmak için istifa etmesinin ardından maliye bakanlığına getirildi.

Sarris, ülkenin bankalarındaki tüm mevduat sahiplerine vergi uygulanmasını talep edilen ilk kurtarma paketinin eylem ve siyasi kargaşaya neden olmasının ardından finansal çöküşü önlemek amacıyla çıkarılan 2. uluslararası kurtarma paketi anlaşmasında hükümete yardımcı olmasının 8 gün sonrasında istifasını verdi. Georgiades, Euro Bölgesi'nin ilk sermaye kontrollerini uygulayan bir ekonomi ve ülkenin bir finansal merkez olma itibarını nasıl düzelteceği konusunda büyük bir belirsizlik devralmaya hazırlanıyor.