En Üst

25 Haziran 2017

Fransa’dan itiraf etti

Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, bu yılın bütçe açığı hedefine ulaşmanın mümkün olmadığını açıkladı. Bu açıklama, hükümetin mali politikasının önemli dayanaklarından birindeki zayıflığın ilk kez kabulü anlamına geliyor.

Fransa, duraklayan ekonomisini canlandırma ve bu yıl için bütçe açığını AB tavanı olan GSYH'nin yüzde 3'üne indirme çabalarıyla, AB ortaklarına, finans piyasalarına ve kredi derecelendirme kuruluşlarına güven vermeyi hedefliyor.

Ayrault dün France 3 televizyonunda yaptığı açıklamada "2013'te yüzde 3'e ulaşamayacağız. Nedeni basit. Çünkü Fransa'da, Avrupa'da ve dünyada büyüme beklenenden daha zayıf" dedi.

Ayrault, hedefte ne kadar sapma beklendiği konusunda bilgi vermedi ancak hükümetin bütçe açığını 2017 yılına kadar sıfıra indirme hedefine bağlı kaldığını belirtti.

Bütçe açığı hedefi, hükümetin yüzde 0.8 büyüme tahminine göre hesaplanmıştı. Ancak Reuters anketine katılan ekonomistler, Euro Bölgesi'nin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa'nın bu yıl sıfır büyüme kaydedeceğini söylüyorlar.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App