Fransa’da Eşcinsel İlk Nikah 29 Mayıs’ta

17
Fransa'da Eşcinsel İlk Nikah 29 Mayıs'ta

Fransa'da eşcinsellere evlilik ve evlat edinme hakkı tanıyan yasanın geçen hafta resmen yürürlüğe girmesine rağmen, bu konudaki tartışmalar sürüyor.

Eşcinsel evlilik karşıtları, bu pazar günü başkent Paris'te yine geniş çaplı protesto gösterisi düzenlemek için hazırlanıyor.

Başkentin merkezinde üç farklı noktadan yola çıkacak göstericiler, Invalid meydanında bulaşarak, Anayasa Mahkemesi'nin de onay verdiği yasaya, bir kez daha "hayır" diyecek.

Parlamentoda 4 aylık bir tartışmanın ardından kabul edilen ve bugün yürürlüğe giren yasanın ardından ülkede ilk eşcinsel evlilik, 29 Mayıs'ta 10 yıldır birlikte yaşayan 40 ve 30 yaşlarında iki erkek arasında ülkenin güneyindeki Montpellier kentinde yapılacak.

Muhalefet, kamuoyundaki itirazlara ve yoğun aleyhte gösterilere dikkati çekerek, yasanın referanduma götürülmesini talep etmiş, ancak bu yöndeki girişimler parlamentoda reddedilmişti.

Sağcı muhalefet, kilise ve sağcı sivil toplum kuruluşları, "aile kurumuna darbe vuracağı" gerekçesiyle yasaya şiddetle karşı çıkıyor.