Fotosentez yapacağız!

12

İki sanatçı tarafından hazırlanan bir simbiyoz giysi, gelecekte insanlara sürekli besin sağlayan bir donanım olabilir.

Sanatçılar Michael Burton ve Michiko Nitta (nam-ı diğer Burton Nitta) tarafından hazırlanan giysi, giyen kişiler günlük faaliyetleriyle uğraşırken aynı zamanda beslenmelerini sağlıyor. Ağzın önünde yer alan birkaç esnek tüp, karbon dioksiti yakalıyor ve giysinin içindeki sürekli büyümekte olan yosuna aktarıyor. Yosunun büyümesi için gerekli olan güneş ışığı için de, simbiyoz giysiyi ya ışık alan bir yerde ya da dışarıda giymeniz gerekiyor.

OPERA SANATÇISI KONSERDE DENEDİ
İki sanatçının çalışması, geçtiğimiz yıl Londra’daki Victoria and Albert Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Müzede, opera sanatçısı Noah Young, maskeyi takarak dinleyicilere seslenirken, konseri boyunca simbiyoz giysisinde yosun büyümesi yaşandı.

FOTOSENTEZ YAPACAĞIZ
Peki yosun istemezseniz ne olacak? Mashable sitesinin haberine göre, birçoğumuzun tercih ettiği suşi, hindili sandviç veya yemek sonrasını keyfini çıkardığımız dondurma gibi birçok besinde yosun türevleri bulunuyor.

Burton Nitta, web sayfalarında yaptığı açıklamada, “Yosun kültürü tasarımları insanlar ve yosunlar arasında yeni bir simbiyotik ilişkiyi temsil ediyor. Bu tasarımlar, yosunun ogranlarımız içinde yaşadığı, insanların ‘genişleyeceği’ bir geleceği temsil ediyor. Böylece, yarı-fotosentez yapma özelliği kazanacağız.”

Nitta, “Hyatta kalmak için birbirlerine muhtaç olan simbiyont canlılar, yosunla karşılıklı fayda sağlayan bir ilişkiye girecek” dedi.

Akla gelen soru, insanların fotosentez yaparak yaşama alternatifine nasıl yaklaşacağı.