Forest neden bu hallere düştü?

0
11

Sezon başından beri Süper Lig’de tüm gözler 3 başkent takımının üzerindeydi. Şampiyonluğun en güçlü 3 adayı olarak gösteriliyorlardı.
Çetinkaya.
Yenicami.
Kaymaklı.
Ben de bugüne kadar yazdığım yazılarda bu üç takım arasında müthiş bir şampiyonluk yarışı izleyeceğimize değiniyordu.
14 takım arasında bu üç takımın birçok yönü diğerlerine göre daha iyi noktada. Başkan ve yönetimlerindeki maddi güç her şeyden önce gelir.
Sezon öncesi en güçlü kadroları oluşturdular.
Futbolcular maaşlarını almakta problem yaşamazlar.
Lig öncesi ve devre arası hazırlıkları en üst seviyede geçti.
Taraftarları her zaman yanında oldu. Özellikle Kaymaklı bu konuda herkese fark yapıyor.
Gerek Ruso Stadı’nda gerekse deplasmanlarda en çok taraftar desteği alan takım.
Sezonun ilk devresini bir puan önde lider durumda tamamlayan Küçük Kaymaklı, ikinci devrenin başlanması ile oynadığı 4 karşılaşmada kaybettiği puanlar ile 3. sıraya gerileyip lider Çetinkaya’nın 8 puan gerisinde yer aldı. Bu fark belki kapanır ama iş mucizelere kalmış durumda. Hem Çetinkaya’nın hem de Yenicami’nin puanlar kaybetmesini beklemek zorunda olan Kaymaklı kalan tüm maçlarını kazanması lazım.
Yani kısaca Kaymaklı yakaladığı fırsattan öyle bir uzaklaştı ki hedeflediği şampiyonluğu elinin tersi ile bir kenara itmiş durumda.
Küçük Kaymaklı neden bu durumlara düştü?
Başkan Ali Başman ve yönetim. Sponsor destekleri. Ülkemizin en tecrübeli teknik direktörü Enver Sedat Simavi. Takımı çok iyi bilen 2 antrenör Serhat ve Akay.
Kadroya baktığımız zaman ise milli takım düzeyindeki oyuncular.
Sezonun ilk devresinde ise bana göre kusursuz bir grafik çizildi. Peki bir aylık devre arasında ve ara transfer döneminde neler değişti de Küçük Kaymaklı bu hallere düştü.
Bir kere yabancı transferde büyük hata yapıldı. Sezona başlanan Carlos devre arası gönderildi Benjamin diye bir golcü alındı ve “fos” çıktı. İlk devrede birçok maça damgasını vuran Jacques taraftar istemez diye gönderildi. Orta sahaya Derviş alındı. Derviş belki faydalı oldu. Ama takımın ilk devrede katkı gördüğü Carlos ve Jacques’ın eksiklini çok maçta hissetti.
Yönetim olarak siz takımın iyi gidişinde her zaman öncülük yaparken kötü gittiği dönemde de gerekli müdahaleleri yapmanız gerekmekteydi. Bekleneni veremeyen futbolcuları maddi olarak da cezalandırmak sizin en doğal hakkınız olsa gerek. Ama bunları hiç yapmadınız. Bir futbolcu iyi de olsa kötü de olsa ona muhtaç olduğunuzu hissederse siz de söz sahibi olamazsınız.
Kaymaklı’nın son haftalarda kaybettiği maçlarda bazı teknik sorunlar yaşandığını da öğrendim. Teknik direktör Enver Sedat Simavi kadrodaki önemli bazı kişilere söz dinletemediğinden oyun düzeninde değişiklikler yapmak zorunda kaldı ve bunun faturasını ağır ödedi.  
Daha sonra istifa etme noktasına kadar geldi. Ancak yönetim bunu kabul etmedi. Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken Küçük Kaymaklı belki de şampiyonluktan olacak. Bunun sorumluları ise bunun bedelini ödemek zorunda olması lazım.
İnanıyorum ki yönetim bu noktada da gerekli girişimleri yapacaktır.