Fil dilinde konuşmak ister misiniz?

0
43

Bir filin ne kadar duygusal bir yaratık olduğu, 40 senelik araştırmalar sonucunda dilleri çözülünce anlaşıldı…

Fillerin memeli hayvanlar arasında en zekilerinden biri olduğuna inanılmakta. Hatta fillerin kendilerine yapılan kötülükleri asla unutmadıkları da söylenir. İşte fillerin zekasından esinlenen çevre koruma kuruluşu ‘David Sheldrick Wildlife Trust’ ve ‘ElephantVoices’ isimli organizasyon biraraya gelip ilginç bir proje geliştirmişler. ‘Hello in Elephant’ (Fil Dilinde Merhaba) ismindeki site, İngilizce olarak yazdığınız herhangi bir şeyi fil diline çeviriyor.

Projenin gerisinde fil uzmanı Joyce Poole’un 40 yıllık araştırmaları ve ses kayıtları yatıyor. Poole ve araştırmacıları binlerce fili takip etmişler. Yıllar boyunca ses kayıtları alınmış ve filler bu sesleri çıkartırken ne yaptıkları gözlemlenmiş. Böylece geriye dönük geniş bir veritabanı oluşturulmuş. Fil sesleri veritabanına bakınca “gidelim”, “rahatsız oldum”, “seni seviyorum” ve “canım sıkkın” gibi kalıpların karşılıklarını bulunduğunu görebiliyorsunuz. Bu da fillerin duygusal olarak ne kadar derin canlılar olduğunu ifade ediyor.
Bu web sitesini tasarlayan ekip, Güneydoğu Asya ve Afrika’da yaşayan ama yasadışı avcılık yüzünden soyu tükenme tehlikesi bulunan fillere dikkat çekmek istemişler. 100 sene önce 10 milyon Afrika fili varken, şimdi bu sayı 400 binin altına inmiş. Fildişi avcılığı devam ederse yedi yıl içinde yaşayan Afrika fillerinin sayısının 190 bine ineceği öngörülüyor. Her gün ortalama 70 fil, dişleri için öldürülmekte.