Fenerbahçe ve Beşiktaş’a bir şok daha!

Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bir şok daha!
Kıbrıs Town Houses

UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş futbol takımları hakkındaki Avrupa kupalarından men kararının ardından, bugün her iki kulübün hisse senetlerinde de sert düşüş yaşandı. Fenerbahçe hisselerinin ağırlıklı ortalama fiyatı dünkü kapanışta 30,88 lira iken, açılışta yüzde 9,21 oranında gerileyerek 27,70 liraya indi. Fenerbahçe hisselerinin dünkü kapanışta 760 milyon lira düzeyinde olan piyasa değeri ise 690 milyon liraya düştü.

Beşiktaş hisselerinin ağırlıklı ortalama fiyatı 1,47 lira iken, açılışta yüzde 4,13 oranında düşerek 1,39 liraya indi. Beşiktaş hisselerinin dünkü kapanışta 348 milyon lira düzeyinde olan piyasa değeri 333,6 milyon liraya geriledi.

Trabzonspor'un hisseleri UEFA kararının ardından bugün yükselişini sürdürüyor. Trabzonspor hisselerinin ağırlıklı ortalama fiyatı 6,05 lira iken, açılışta yüzde 9,5 oranında yükselerek 6,68 liraya yükseldi. Trabzonspor hisselerinin dünkü kapanışta 152,5 milyon lira olan piyasa değeri 167 milyon liraya çıktı.

"Şu anda buz dağının görünen yüzündeyiz"

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirme yapan Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, hukuki bir süreç içerisinde olunduğunu ve kulüplerin tahkime gideceğini belirterek, "Bunun öncesinde bir iyi ve bir de kötü senaryo var. Tabi iyi senaryo herkesi için iyi, kötü senaryo da herkes için kötü. Çünkü Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın suçu sabit görülür ve ceza alırlarsa iki kulübe toplam ekonomik etki 100 milyon avro düzeyinde olacak" diye konuştu.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ekonomik yönden etkilenmesinin iç piyasadaki transfer harcamalarına da olumsuz yansıyacağına dikkati çeken Uskuay, bunun sadece Fenerbahçe ya da Beşiktaş'ın mahrum kalacağı bir tutar olarak görülmemesi gerektiğini ve Türk futboluna aktarılmayacak 100 milyon avro gözüyle bakılması gerektiğini söyledi.

Uskuay, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile UEFA farklı kararlar aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Daha önce Fransa ve Yunanistan'da da benzer gelişmeler oldu. Daha sonra federasyonlar üzerinde baskı arttı. Aynı zamanda TFF da işin içine sokuluyor. Burada sadece Fenerbahçe ve Beşiktaş yok. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) süreci de olacak. Arzumuz işin uzamaması. Eğer iş uzar ve TFF'ye kadar iş giderse, milli takım ve diğer takımlarda Avrupa kupasıyla ilgili sıkıntı yaşayabilir. Şu anda buz dağının görünen yüzündeyiz. Senaryolar olumsuzlaştıkça diğer kulüpler de etkilenecektir."

Hisselerde volatilitenin devam edeceğine işaret eden Uskuay, Avrupa kupalarından gelen paranın iki takım için en büyük gelir kalemlerinin bir tanesi olduğunu ifade ederek, "Gelir kalemlerinin başında lig yayın gelirleri var. İkinci olarak Avrupa'daki gelirler var. Bu karar Fenerbahçe için daha etkili. Çünkü Şampiyonlar Ligi'ne giriş ücreti 20 milyon avro. Fenerbahçe hisseleri yüzde 8,5 düşerken, Beşiktaş hisseleri yüzde 3,5 düşüyor. Bu Şampiyonlar Ligi geliri farkı. Zaten fiyatlara yansımış durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Comments