FEMA: Kurtarma planı ne yazık ki yok

0
14
FEMA: Kurtarma planı ne yazık ki yok

Ülkemizde yaşanan çevre felaketlerine, her geçen gün bir yenisi ekleniyor.  “Ciğerimiz” diye nitelendirdiğimiz orman yangınları yaşanırken, yetersiz ekipman ve erken müdahale edilememesi nedeniyle dönümlerce arazi kül oluyor. Elektrik santrallerine filtre takılmamasından dolayı masmavi gökyüzümüzü kara dumanlar kaplarken, şimdi de adamızın denizleri petrole bulanıyor.
Geçtiğimiz gün Kalecik’teki AKSA Elektrik Santrali’ne gemiden yakıt aktarımı sırasında, gereken önlemlerin alınmaması sebebiyle 50-100 ton fuel oil denize aktı. Bu ekolojik tahribat, kısa vadede o bölgede bulunan canlıları direkt etkileyecektir. Denize sızan petrolün tamamının temizlenemeyeceğinden, uzun vadeli ve gözle görülemeyecek ekolojik hasarlar da oluşacaktır. Yaşanan felaketin yarattığı derin etkileri, yaptığı şaka niteliğindeki açıklamalar ile görünmez kılmaya çalışan AKSA yetkilileri, bu durumun en birinci sorumlularıdır.
Bahsi geçen olay sonrasında meydana gelen zarar bir kez daha hatırlatmıştır ki, ne AKSA’nın ne de Devletin bu gibi durumlarda her hangi bir ‘’kurtarma planı’’ vardır. Bu da, “Petrol Dolum Tesisi’ne Hayır” eylemlerinin ve onu önlemeye çalışan yüzlerce insanın ne derece haklı olduğunu kanıtlamaktadır. Umarız tanık olduğumuz bu acı gerçek, çevre felaketlerinin sonuncusu olur ve yöneticiler bu durumdan ders almayı bilirler. Ekolojik dengenin bozulmasına karşı mücadele eden feminist bir örgüt olarak tek tesellimiz; meydana gelen olaydaki sorumluların tespit edilip, en kısa zamanda adaletin tesis edilmesine yardımcı olacak sürecin başlatılmasıdır.