Fellahoğlu, BES’i ziyaret etti

9 Nisan 2013 Salı | 11:16
Fellahoğlu
Kıbrıs Town Houses

Lefkoşa’nın yeni belediye başkanı Kadri Fellahoğlu ilk iş olarak Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri (BES) yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. BES’e yapılan ziyarette LTB yeni başkanı Kadri Fellahoğlu’nun yanından geçtiğimiz dönem Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden LTB başkanlığına aday olan Simavi Aşık da yer aldı.
Görüşmede LTB’de yaşanan sorunlar masaya yatırıldı. Toplantı öncesinde Kadri Fellahoğlu ve BES Başkanı Savaş Bozat basına açıklama yaptı.

Bozat: Hükümet edenlerin de el atması gerekir
Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, LTB’de greve gidilirken grev nedenlerinin çalışanların maaşlarını almaması ve Sosyal Sigorta ile İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmaması olduğu söyledi. Birçok belediyenin de LTB’nin durumunda olduğuna işaret eden Bozat şu şekilde konuştu:
“Hükümet edenlerin bu soruna el atması gerekir. Biz dava yoluna gittikten sonra ilgili kurumlar LTB hakkında dava açtı.
LTB bu duruma gelmeden yapılmalıydı. 2007 yılından beridir sorunlar devam ediyor. Çalışanlar maaş alamıyor. Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımları yapılmıyor. Umarım bundan sonra yeni başkan ve yeni belediye meclis üyeleri ile bu sorunu atlatırız.”

Fellahoğlu: LTB içine düşürüldüğü durumdan kurtaracağız
Lefkoşa Türk Belediyesi yeni başkanı Kadri Fellahoğlu, henüz işlemlerin tamamlanmaması nedeniyle resmen başkan olmadığını belirtti. Fellahoğlu, durumu değerlendirmek için ilk önce Belediye Emekçileri Sendikası ile görüşme yaptığını söyledi ve “Seçim ve seçilmek işin yüzde 50’si. Esas iş şimdi başlıyor” dedi. Belediyenin çalışanların maaşlarını bile ödeyemeyecek durumda olduğunu kaydeden Fellahoğlu şu şekilde konuştu:
“Belediye de yaşanan sorunları hep birlikte çözeceğiz.  Elimizde sihirli değnek yok. Tek kuruşun bile hesabını yaparak belediyeyi içine düşürüldüğü durumdan kurtaracağız. Belediyeyi bu durumdan çıkaracağız.”

“Hem zamana hem sabra ihtiyacımız var”
LTB’yi içine düştüğü durumdan kurtarmak için hem zamana hem de sabra ihtiyaç olduğunu savunan Fellahoğlu ayrıca yapılan tüm faaliyetlerinde halkın bilgisine sunulacağını vurguladı. Fellahoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Belediyenin asıl ve gerçek sahibi Lefkoşa halkıdır. Belediyeyi içine düştüğü durumdan kurtaracağız. LTB’yi ne kapatabilirler ne de özelleştirebilirler. Elerlinden gelseydi bunu da yaparlardı. Ayrıca yapılan belediye meclisi toplantıları da halka açık bir şekilde yapılacaktır. Belediye de gizli saklı hiçbir şey kalmayacaktır.”