Euro?: Ya taksim, ya birleşme

0

Güney’in mümkün olan en kısa sürede ve daha az hasarla bu krizi atlatabilmesi için ekonomik açıdan yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu ısrarla söylüyoruz. Ve bu hikaye mutlaka “dış piyasalara entegrasyona” dayalı olması gerekir.
     Güney’de Kuzey’de büyümek-gelişmek için başka piyasalara vanalarını takması lazım. Güney’in bankacılık vanası koptu, şimdi yeni bir vanaya ihtiyaç var. Mevcut enkazı turizm etrafında kümelenecek bir hikaye zor kaldırır. Daha güçlü bir vanaya ihtiyaç var.
     Turizmle kurgulanacak hikaye, güçlü EURO ile zordur. Rumların vereceği karar bizi de etkileyeceği için olası alternatifler üzerinde beyin jimnastiği yapmak lazım. Aslında, alternatiflerin özeti geçenlerde Davutoğlu’nun kısa teklifi içinde var. Ya taksimi, ya birleşmeyi konuşalım. Sanırım, 40 yıllık Kıbrıs sorununda bu cümle-teklif hiç bu kadar anlamlı, gerçekçi ve yakın olmamıştı.
     Bundan sonra Rumların gelecekte daha iyi bir pozisyon elde etme amacıyla bekleme-oyalama şansı pek kalmadı, mutlaka adım atmak zorundadırlar. Kriz, bunu dikte ediyor. Başka türlü bu türbülanstan çıkamazlar
.
1- Taksim ve EURO dışına çıkma
     EURO dışına çıkmak demek, yeniden aşağıdan-yukarıya ekonomi-politiğini toparlamak demektir. EURO’dan çıkmak, mutlaka eş zamanlı destekleyici bazı açılımlarla olabilir. Rumlar, EURO dışına çıkabilir, ağır bir devalüasyonla ekonomiyi yeniden turizm ekseninde-kümelenmesiyle toparlamaya çalışabilirler.
           Bu arada, gaz konusunda bir anlaşma yapılır. Kuzey de çıkacak gazdan payını alabilir ve gaz borularla Türkiye üzerinden piyasalara ulaşır. Ekonomik açıdan Kuzey’e de açılımlar yapılır. Taksim-gaz-Euro dışında ekonomi ile yeni bir hikaye yaratılabilir.
     Yani, EURO’dan çıkma (daha ağır bir ekonomik maliyeti göze alarak), aşağıdan-yukarıya sil baştan bir toparlanma ile ekonomi-politiği bağlamında taksimi de beraberinde getirir. Bana göre, EURO dışına çıkma, çözümsüzlük ve taksim politikalarını getirir, çağrıştırır.
      2 – Birleşme ve EURO ile devam
           Euro ile devam etmek, ekonomik açıdan tepeden baskılarla ekonomiyi normalleştirme demektir. EURO ile ekonomik açıdan Rumların mukayeseli avantajları olan sektörlerde rekabetçi olmaları zordur. Çok ağır reformlar gerektirir, çok acılı olur, siyaseten de intihar olur. EURO’da kalacaklarsa, EURO’nun ağırlığını ancak çözüm-gaz-Türkiye ekonomisi ile ekonomik entegrasyon hafifletir ve tamamlar.
        EURO ile devam edeceklerse, içinde dış vanası güçlü olan bir ekonomik hikayeye ihtiyaç var. Ki, bu da epeydir söylediğimiz;
– Çözümle ada üzerinde ortaya çıkacak büyük ekonomik potansiyellerdir
–  Gazın Türkiye üzerinden piyasalara erişimidir
– Güney ekonomisinin Türkiye ekonomisi ile ekonomik entegrasyonudur.
       Ha, elbette EURO ile devam senaryosunda gaz ve taksim açılımı da olabilir ama uzun vadede Rumların bundan avantajlı çıkma ihtimali pek görünmüyor, o yüzden EURO ile devam senaryosu, ABD-İNGİLTERE-AB baskısı ile birleşmeyi dikte eder gibi görünüyor. Yani, EURO tercihi, birleşme için önemli bir sinyaldir, bunu takip etmek lazım.

        Sontahlilde, Davutoğlu’nun ya taksim, ya birleşme olarak ortaya koyduğu açılım bir kitaplık laftır ve içinde çok şey barındırıyor. Rumların EURO ile ilgili kararı da, taksimi veya birleşmeyi tetikleyecektir.
     Tahminim, EURO ile devam edilecek ve eylülden önce müzakereler başlayacak, Rumlara birleşme senaryosu pazarlanacak ve bu beklenti (yukarıdaki 3 sinerji) ekonomiye hayat vermeye başlayacak. Çünkü, bu defa çözüm beklentisine bizden çok onların ihtiyacı var.
     Az ve öz olarak, uzun zamandır söylediğimiz konu gerçekleşiyor; Kuzey için her iki olasılıkta bugünden daha iyi bir ekonomik ortam demektir. Bu beklentiyi, bugünden Kuzey’de satın alanlar sanki kazanacak gibi.