En Üst

26 Nisan 2017

Etna geceyi aydınlattı

Etna geceyi aydınlattı
Haber İçi Üst

Etna Yanardağı, 2013’teki ilk hareketliliğini gösterdi. Dünyanın en aktif yanardağlarından biri olan Etna, 19 Şubat’ın ilk saatlerinde uyandı.

Yanardağının yıldızlara doğru püskürttüğü lavların görüntüsünü, İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü’nde videografi uzmanı olan  Klaus Dorschfeldt yakaladı.

Dorschfeldt, LiveScience’a yaptığı açıklamada, ‘Etna’nın bir süredir patlayacağına dair sinyaller verdiğini’ belirtti. 22 Ocak tarihinde, yanardağın Yeni Güneydoğu Krateri’ndeki lav ve güçlü parlamaların dağların eteklerindeki tepelerden belli olduğu ifade edildi.

 

 

 

OurAmazingPlanet sitesine konuşan Dorschfeldt, “Etna’daki faalyietleri uzun yıllardır takip ediyorum. Zamanla bir arkadaşınızı nasıl öğreniyorsanız Etna’yı da o şekilde anlamaya başladım… Sürekli gözlem yaparsanız, küçük değişkiliklerin bile büyük bir olaya işaret olduğunu anlayabilirsiniz” dedi.

Etna, neredeyse her gün lav ve gaz püskürüyor. Yanardağın Bocca Nuova krateri, 10-20 Oacak tarihleri arasında faaliyete geçti. Etna, 2011’de birçok kez faaliyete geçmiş ve patlamaları Uzay’dan da gözlemlenmişti.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King