Eroinin Babası Öldü

13
Eroinin Babası Öldü

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, 80 yaşındaki Lo Hsing Han'ın cenazesinin cam bir tabuta konulduğunu ve yakınları, hükümet görevlileri ve iş adamlarının katılımıyla özel bir tören düzenlendiğini söyledi.

Ailesi ise Lo Hsing Han için 17 Temmuz'da bir cenaze töreni yapılacağını açıkladı.

Uyuşturucu ticaretine ilk kez 1960'lı yıllarda başlayan Lo Hsing Han, Kokang bölgesinde komünistlere karşı mücadele etmesi şartıyla dönemin diktatörü Ne Win'den afyon ve eroin ticareti yapma iznini almıştı.

Dünyanın en büyük eroin kaçakçılarından biri kabul edilen Lo Hsing Han, 1990'lı yıllarda oğlu Stephen Law ile Asia World adlı bir şirket kurmuş ve askeri cunta rejiminin yardımıyla liman, karayolları ve havaalanı ihalelerini kazanmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı, eroininin babası olarak adlandırılan ve asıl parayı uyuşturucu ticaretinden kazanan Lo Hsing Han ile oğluna 2008'den itibaren ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Lo Hsing Han, 1973'te Tayland'da tutuklanmış ve Myanmar'a iade edilmişti. Vatana ihanet suçundan aldığı ölüm cezası ömür boyu hapse çevrilen Lo Hsing Han, daha sonra genel aftan yararlanarak serbest kalmıştı.