Eroin zanlıları cezaevine gönderildi

0
Eroin zanlıları cezaevine gönderildi

Duygu ALAN

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından geçen hafta çarşamba günü üzerlerinde yapılan aramada toplamda yaklaşık 250 gram Eroin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunan Pakistanlı zanlılar, İmran Ashreaf, Ramazan Rasool ve İlyas Afridi hakkında soruşturma tamamlandı.

Onlarca kişiyi zehirleyeceklerdi
Eroin zanlısı 3 zanlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün teminat maksatlı yeniden yargıç karşısına çıkarıldı.
Soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, zanlı İmran Ashreaf, Ramazan Rasool ve İlyas Afridi’nin Lefkoşa’da meydana gelen “Uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu” suçlarından geçen hafta çarşamba günü gözaltına alındığını kaydetti.
Polis, Lefkoşa Selimiye Camii bölgesinde bulunan otopark içerisinde geçen hafta çarşamba günü akşam saat 23.00 sıralarında, zanlılar üzerlerinde yapılan aramada zanlı İlyas Afridi’nin tasarrufunda yaklaşık 250 gram ağırlığında Eroin olduğuna inanılan uyuşturucu madde bulunarak kanıt olarak alındığını belirtti.
Polis, zanlılar hakkında yürütülen ileri soruşturmada alınan gönüllü ifadeler doğrultusunda, zanlıların Eroini Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye ithal ettiklerini tespit ettiklerini söyledi.
Polis, satılmak üzere ülkeye getirilen uyuşturucudan, zanlıların toplamda 3 bin Euro alacağını da tespit ettiklerini söyledi.
Soruşturmanın tamamlandığını kaydeden polis, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Cezaevine gönderildiler
Mahkeme, her dört zanlının da davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak bu maksatla kimlik ve pasaportlarının polise teslim edilmesine ayrıca, zanlıların Lefkoşa Ceza Mukayyitliği’ne 50’şer bin TL nakit yatırması ve 100’er bin TL’lik kefil kefaleti ile ileride yargılanmak üzere serbest bırakılmasına emir verdi.
Mahkemenin teminat şartlarını yerine getiremeyen zanlılar, Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.