Eroğlu: Artık sonuca ulaşılmalı

21 Temmuz 2013 Pazar | 10:24
Eroğlu: Artık sonuca ulaşılmalı
Kıbrıs Town Houses

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusunda Anavatan Türkiye ile tam bir görüş birliği içinde bulunulduğunu söyledi. Eroğlu: Kıbrıs konusunda artık bir sonuca ulaşılmalıdır… Çözümde iki kesimlilik, siyasi eşitlik, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmadan devamı esastır

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada Kıbrıs konusuna ağırlık verdi. “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” coşkusunun bir kez daha yaşandığını ifade eden Eroğlu, günün coşku, gurur, özgürlük ve barış günü olduğunu belirterek, halkın bayramını kutladı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konuşmasında, 28 Temmuz erken genel seçimlerine de değindi. Dünyadaki değişimin ve ülkenin gerçek ihtiyaçlarının doğru okunması gerektiğini söyleyen Eroğlu, 28 Temmuz Pazar günü tüm halkın sandığa gitmesini istedi.

“Kıbrıs konusu milli bir davadır”

Eroğlu, Kıbrıs konusu milli bir dava olduğunu, çünkü Kıbrıs’taki Türk varlığının devamının topyekun Türk milletinin çıkarları ve güvenliği ile ilgili olduğunu söyledi.
Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, 20 Temmuz Barış Harekatı ile üzerinde devlet kurduğu bir toprak parçasına hükmetmeye başladığını, karanlıktan aydınlığa geçiş yaptığını söyledi.

“Türkiye ile görüş birliği içindeyiz…”

Kıbrıs konusunda Anavatan Türkiye ile tam bir görüş birliği içinde bulunulduğunu belirten Eroğlu, “Kıbrıs konusunda artık bir sonuca ulaşılmalıdır” dedi.
Eroğlu, Rumları, ekonomik sorunlarını daha hızlı bir şekilde geride bırakmak ve Kıbrıs adasını Doğu Akdeniz’de bir barış ve istikrar adası haline getirmek istiyorlarsa, gerçekleri idrak ederek ivedi olarak görüşme masasına oturmaya çağırdı.
Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının büyük bir çoğunluğunun istediği çözüm şekli belli olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çözümün adından çok içeriği önemlidir. Anavatanımız Türkiye yetkililerinin ve bizlerin de defalarca dile getirdiğimiz üzere Kıbrıs’ta dini, dili farklı iki halk, iki devlet vardır. Bir çözümden sonra da Kıbrıs Türk halkı kendi kendini idare etmeye devam edecektir. İki kesimlilik, siyasi eşitlik, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmadan devamı esastır. Varılacak anlaşma Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olacaktır. Yeni Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’nin içinde yer almasının yanı sıra Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin tam üyeliği için etkin, samimi destek verilecektir.”

“Artık önümüz kapatılmamalı”

Ekim ayından sonra yoğun ve kritik bir sürecin yaşanmasının beklenildiğini söyleyen Eroğlu, Kıbrıs konusunda ya bir anlaşma olmalı ya da artık önümüz kapatılmamalı, dünyada yaşanan diğer bazı meselelerde olduğu gibi Kıbrıs Türk halkına da imkan, şans tanınmalı, çıkış yolları gösterilmelidir” dedi.
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın ilelebet kutlanacağını, dünya durdukça bu bayram coşkusunun yaşanacağını belirten Eroğlu, tüm halkın bayramını kutladı.