Eroğlu: Anastasiadis vefa borcunu ödesin

15 Temmuz 2013 Pazartesi | 10:54
Eroğlu: Anastasiadis vefa borcunu ödesin
Kıbrıs Town Houses

Kıbrıs Rum Yönetimi liderlerinin Türkiye medyasında “ilk röportajlarında” Milliyet’i seçme geleneği devam ediyor. Şubat ayında Rumların yeni Cumhurbaşkanı seçilen Nikos Anastasiadis de, buna uydu ve dünyaya Milliyet aracılığıyla “babasının Türkler tarafından nasıl yetiştirildiğini” duyurdu. Rum medyası da röportaja çok geniş yer verdi. Ada’da iki gün üst üste Milliyet’in röportajı konuşuldu. Sayın Anastasiadis, röportajda gelmiş geçmiş liderlerden çok farklı bir dil kullandı. Eleştirirken, “kırmadan, dökmeden” yorumlar yaptı. Eski liderlerin “Türkiye burayı işgal etti” cümleleri ile başlayan anlayışını, “Çözüm, onu uygulayacak ve onunla beraber yaşayacak olan toplum tarafından kabul edilmelidir” noktasına taşıdı.

Milliyet-Sefa Karahasan

Geçmişi hatırlaması güzel
Kıbrıslı Türklere karşı “vefalı, eskiyi unutmayan bir lider” izlenimi çizdi. Bu düşünceye KKTCCumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da katılıyor. Röportaj ile ilgili dün sohbet ettiğim Sayın Eroğlu, “Sayın Anastasiadis ‘Babamı Türkler büyüttü’ diyerek Kıbrıslı Türklere vefa borcu var gibi bir hava vermeye çalışıyor. Geçmişte yaşananları hatırlaması doğru.
Bu gibi geçmişi hatırlamaya devam ederse, Kıbrıs sorununda çözüme varılabilir” diyor.

Yeter ki masada değişmesin
Anastasiadis’in röportajının “olumlu bir bakış açısı içerdiğini” kaydeden Eroğlu, “Geçmişini böyle hatırlıyorsa, Ada’da bir çözüme ulaşmamızın yolunu açılabilir. Çözümün yolunu açmalı o zaman” şeklinde konuşuyor ve şöyle devam ediyor: “Anastasiadis kendisini barışçı Türk dostu olarak gösteriyor. Bu tavrını müzakere masasında da göstermeli. Anlaşmaya varmak için aynı anlayışla hareket etmelidir. Böyle olunca dostluklar pekişir.”

Çözüm için yeni bir plan şart
Anastasiadis’in Annan Planı ile ilgili olarak “Annan Planı artık tarihe geçti ve ona yazarları dâhil, kimse gönderme yapmamaktadır. Annan Planı ile ilgili bir tartışmaya başlamamız hiçbir şeye hizmet etmemektedir” sözlerine ise Eroğlu şöyle cevap veriyor: “Anastasiadis, Annan Planı’na ‘evet’ diyen lider olarak hatırlanıyor. Ancak o da Annan Planı’nın geride kaldığını söylemişti. Seçim döneminde ‘Helenizmin yüzde 65’inin hayır dediği planı kabul etmem’ demişti. Artık önümüze bakmalıyız.
Yeni bir anlaşma ve yeni bir plan ile çözüme odaklanmalıyız.” “Kıbrıs konusunda yapılan açıklamalara ve atılacak adımlara da peşin fikirlerle yorumlar yapmayalım” uyarısı da yapan Eroğlu, “Anastasiadis’in görüşmelerden çekilip, yerine görüşmeci atayacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak ise, “Takip ediyoruz, yorum yapmak için biraz erken” diyor.
Kıbrıslı iki liderin sorunu çözme konusunda “istekli” gözüktüklerini söylemeliyiz. Avrupa BirliğiBakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Anastasiadis için söylediği “son derece yapıcı” sözü de önemsenmeli ve Kıbrıs’ta çözümün yolu bir an önce açılmalıdır. Bu noktada Bağış’ın “Papaseçimi gibi Kıbrıs çözüm modeli” önerisi anahtar bir rol oynayabilir.

Kıbrıslı Türkleri EOKA’dan kurtardı
“Yıl 1974. EOKA’cılar Kıbrıs’ta bir Türk köyünü basar. Kıbrıslı Türk İbrahim Hüseyin Şahali telefona koşup bir subaydan yardım ister. Rizoto polis subayı Hrisantos köyüne gelir ve ‘Tek bir Türk’e dahi dokunmaya cesaret etmeyin’ diyerek EOKA’cıları kovar.
Rizoto, İbrahim’in ailesinin yanında büyümüş bir yetimdir. İbrahim onun babası gibidir.” Anastasiadis Milliyet’e bu hikayeyi anlattıktan sonra, “Rizoto” lakaplı subayın babası olduğunu anlatmıştı.