‘Erkekler meclisi’nde feminist bir vekil

31 Temmuz 2013 Çarşamba | 10:11
‘Erkekler meclisi’nde feminist bir vekil
Kıbrıs Town Houses

KKTC’de 28 Temmuz’da yapılan seçimlerde Meclis’e ilginç bir isim girdi. Kuzey Kıbrıs Feminist Atölye (FEMA) kurucusu Doğuş Derya, KKTC tarihinin ilk feminist milletvekili oldu. Seçimlerden zaferle çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa listesinden meclise giren Doğuş Derya Milliyet’e konuştu. “Ben feminist olduğumu söyleyen ve feminist olarak meclise giren kişiyim” diyen Derya, “cinsel tercihlerin suç olmasını doğru bulmadığını” ifade ediyor.

Türkiye’den destek
“Kıbrıslı Türklerin hak ettiği eşitliği ve cinsiyet eşitliğini sağlamak istediğini” Derya, “Bu ülkede; dini, dili, ırkı, cinsiyeti, cinsel yönelimlerin ayrım yapılmaksızın kucaklanması gerektiğini savunuyorum” diye konuştu. Seçim çalışmaları döneminde ülkede yaşayan feministlerden büyük destek aldığını belirten Doğuş Derya, “kendisini duygulandıranın, Türkiye’den, Diyarbakır’dan İstanbul’dan destek alması olduğunu” söyledi.
Kıbrıs’ta vatandaş olan Türkiye kökenlilere minnettar olduğunu belirten Derya şöyle devam etti: “Kadın seçmenler bana sahip çıktı. Ben de kadınların haklarını sonuna kadar savunacağım. Kadın sığınma evlerinin açılması için mücadelem olacak.” Derya, “Sosyal adalet kavramını yaratmalıyız. Ötekileştiren noktadan uzaklaşmamız gerekiyor.” diye ekledi.

Meclis’te eylem yaptı

Feminist Atölye’nin başını çeken Derya  2011’de de Meclis Genel Kurulu’nun izleyici bölümüne girerek eylem yapmıştı. Eylemde, UBP iktidarının uygulamaları eleştirilmişti. Derya (35), İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans yaptı. KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizması (TOCEM)’in kuruluş çalışmalarını yürüttü.

4 kadın vekil var

KKTC’de seçimler sonucunda, Cumhuriyet Meclisi’nin yüzde 46’sı yeni isimlerden oluştu. 50 sandalyeli Meclis’te kadın sayısı sadece 4’te kaldı. Bu arada, seçimleri kaybeden Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve eski başbakan İrsen Küçük, parti başkanlığından ayrılma kararı aldı.

 

Milliyet – Sefa KARAHASAN