Erenköy’de yine gurur ve gözyaşı bir arada

9 Ağustos 2013 Cuma | 11:24
Erenköy’de yine gurur ve gözyaşı bir arada
Kıbrıs Town Houses

Kıbrıs Türk mücadele tarihinde önemli bir yeri olan şanlı Erenköy Direnişi ve direnişte şehit düşenler, Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı.
Tören, şehitlikte protokol sırasına göre çelenklerin konması ile başlandı. Saygı marşı, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi. Şehitlik özel defteri protokol sırasına göre imzalandı. Daha sonra Erenköy Mücahitler Derneği Başkanı Kutlay Keço, Erenköy Belediye Başkanı Özay Öykün ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu birer konuşma yaptılar. Şehitlik gezilerek mezarlara çiçekler bırakıldı. Şehitlikteki tören daha sonra müze ve serginin gezilmesiyle sona erdi. Müzenin gezilmesinden sonra törene katılan protokole ve halka yemek verildi. Törende zaman zaman duygulu anlar yaşadı.

Anılar canlandı
Törene katılanlar, şehit aileleri bir kez daha yıllar öncesine giderek, savaşı hatırladı. Havadis’e konuşanlar,  savaş dönemi verdikleri mücadeleleri anlatırken, gençlere vatanlarına sahip çıkması çağrısı yaptı. Törene katılanlar bir daha savaş yaşamak istemediklerini dile getirdi. Asker aileleri ise yaşadıkları gururu anlattı.

Törene katılanlar ne dedi? 

Fadıl İncirli
“ 21 Aralık 1963’te olaylar patlak verince bizler ne olacağını düşünerek o dönemin Türkiye Başbakanı’na giderek Kıbrıs’a gitmek isteğimizi ilettik. Türkiye’de kısa bir süre eğitim alarak 31 Mart 1964’te gruplar halinde Erenköy’e çıktık.  Ağustos 1964’e kadar burada kaldık. Burada büyük mücadele verdik. Biz Erenköy’e savunma için geldik. Köylü ile birlikte bu toprakları savunduk. Yokluklarla mücadele ettik ve topraklarımızı savunduk. Erenköy kuşatılmış bir durumdaydı ve Erenköy’e büyük saldırı olacaktı uçaklar geldi ve bunları bozguna uğrattı. Yaklaşık bir yıl zorluklarla mücadele ettik. Bir ekmeği 40 kişi paylaştık. Et yemedik. Arpadan yapılan ekmeklerle ayakta kaldık. Savaş bittikten sonra ambargolar altında kaldık. Erenköy’e o dönem ortaokul açtık ve öğrenci askerler bu çocukları yetiştirdi. Genç nesillere daima vatanlarını sevmelerini söylemek isterim.”

Feriha Yıldızev
“Üç yıldır Erenköy’e gelirim. Erenköy direnişini kitaplarda okurduk. Bugün buraya gelerek nasıl mücadele edildiğini yerinde gördük. Bu yıl oğlum da Erenköy’de askerdir ve daha mutluyum. Onun da bu topraklara katkısı beni ve ailemi mutlu etti. Gururluyum.”

Ayşe Öztuğay
“Ben ilk defa buraya geldim. Erenköy Direnişi’ni kitaplardan okudum ve televizyonlardan izledim. Yerinde görmek istedim ve geldim. Guruluyum. Bu toprakları savunanlara teşekkür ederim. Artık savaşlar olmasın insanlar ölmesin. Kalıcı bir barışın olması da en büyük arzumdur.”

Kutlay Keço:
“1964 yılında Erenköy’e Türkiye ve İngiltere’den bu toprakları savunmak için geldik ve savunmamızı yaptık. Türklerin kalbi burada attı. KKTC’nin temeli buradan atıldı. Burada köylü ve öğrenciler olarak bir bütün olduk ve mücadele ettik. Gençlik bizlerden daha bilinçlidirler. Benim gençliğe önerim vatanlarına sahip çıkmalarıdır. Geçmişine sahip çıkmayan millet ileriye gidemez.”

Zehra Çamkıran
“Erenköy doğumluyum. Yıllarca bu köyde yaşadık ta ki 1976 yılına kadar. 1964’te olaylar çıktı biz de kadınlar olarak askerlere ve gelen öğrencilere yemekler yaptık. Elbiselerini yıkadık bu şekilde katkı koyduk. Bir arazim vardı arpa ekerdik ve o arpaları un yaparak ekmek yaparak hem biz kullanırdık hem asker ve öğrencilere verirdik. Bu köyde çok büyük zorluklar yaşadık. Mücadelemizde şehitler verdik. Ama zoru başardık. Allah’a çok şükür şimdi mutluyuz.”

Orhan Ahmeter
“Esas Alevkaya doğumluyum. Erenköy’ün yanında bir köydür. Erenköy halkı çok zorluklar çektiler. Tüm adadaki Türklere Türkiye’den silah getiren ve dağıtan bir bölgeydi. Burası Kıbrıs ile Türkiye arasında köprü vazifesi görürdü. Zor yıllar mücahit öğrenci iş birliği ile atlatıldı. Şimdi hür ve özgürüz. Savaşlar olmasın o günleri bir daha görmeyelim.”