Erdoğan’ın gündeminde Kıbrıs

20 Mart 2013 Çarşamba | 10:04
Erdoğan'ın gündeminde Kıbrıs
Kıbrıs Town Houses

TAK-Erdoğan, Danimarka'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Helle Thorning Schmidt ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin davetlisi olarak sırasıyla Kopenhag ve Lahey'e resmi ziyarette bulunacağını belirten Erdoğan, perşembe akşamına kadar sürecek ziyaretlerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, aynı zamanda Danimarka Türkiye KEK başkanı AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve bazı milletvekillerinin de eşlik edeceğini söyledi.

Daha önce 2004 yılında Hollanda'yı, 2005 yılında da Danimarka'yı ziyaret ettiğini anımsatan Erdoğan, öte yandan geçtiğimiz haziran ayında Danimarka Başbakanı Schmidt ile kasım ayında ise Hollanda Başbakanı Rutte ile Ankara'da bir araya geldiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, geçen yılın nisan ayında Hollanda'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından Hollanda Kraliçesi Beatrix'in haziran ayında Türkiye'de ağırlandığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Şunu özellikle belirtmek isterim. Danimarka ve Hollanda, Türkiye'nin ikili ilişkilerini, işbirliğini geliştirmeye önem verdiği, AB içerisinde ülkemizin katılım sürecini destekleyen ve NATO'da müttefikimiz olan iki ülke.

Her iki ülkeyle de siyasi ilişkilerimizi ve paylaştığımız ortak evrensel değerler temelinde her alanda daha ileri adımlar atmaya devam ediyoruz.''

Erdoğan, Türkiye ve Danimarka arasındaki geçmişe dayalı ilişkiler olduğunu ve ilişkilerin başlangıcının Sultan 2. Osman ile Kral 5. Frederick arasında imzalanan 14 Ekim 1756 tarihli Dostluk ve Ticaret Anlaşması'na dayandığını bildirdi.

Danimarka ziyareti sırasında mevkidaşı Schmidt ile gerçekleştireceği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin yanı sıra Kraliçe II. Margrethe'e bir nezaket ziyaretinde bulunacağını kaydeden Erdoğan, ziyaretin Hollanda ayağında ise mevkidaşı Başbakan Rutte'nin yanı sıra Kraliçe Beatrix ile de görüşme gerçekleştireceğini aktardı. Erdoğan, ziyaret sırasında Türkiye ve Türk milleti adına Kraliçe Beatrix'e iki ülke arasındaki ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı teşekkürlerini ve en iyi dileklerini ileteceğini söyledi.

Hollanda ile köklü dostluk ilişkilerinin 4 asır öncesine dayandığını belirten Erdoğan, geçen yıl diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. yıl dönümünün çok sayıda etkinlikle kutlandığını anımsattı.

GÖRÜŞÜLECEK KONULAR ARASINDA KIBRIS DA VAR

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Mevkidaşlarımızla görüşmelerimizde siyasi ve ekonomik konuların yanı sıra her iki ülkede yaşamakta olan vatandaşlarımızla ilgili konuları da ayrıntılı ele alacağız. Ayrıca ilişkilerimizin ve işbirliğimizin daha da ileri taşınması yönündeki imkanlar üzerinde durma imkanımız olacak. Dolayısıyla ikili görüşmelerimizin yanı sıra uluslararası gündemin ilk sıralarında yer alan hususları da değerlendireceğiz.

Bu kapsamda AB'yi ilgilendiren konuları, Kıbrıs'ı, Suriye'yi, Ortadoğu barış sürecini, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri, Afganistan, Pakistan, Irak, İran ve Balkanlar gibi güncel bölgesel ve uluslararası konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunacağız.

Ziyaretimiz vesilesiyle aramızdaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi bakımından önemli işlev gören iş forumlarına da katılacağım. İkili ticaret hacmimiz 2012'de Danimarka ile 1,7 milyar dolar, Hollanda ile 7 milyar dolar gerçekleşmiştir. İkili ticaret hacmimizin daha da artırılmasına önem veriyoruz ve bu alanda yoğun çaba harcıyoruz.

Bu ziyaretlerimin, Danimarka ve Hollanda ile mevcut ilişkilerimizin her alanda daha da geliştirilmesi yönünde yeni fırsat ve imkanlar sağlayacağına, ikili ve çok taraflı işbirliğimize ivme kazandıracağına inanıyorum.''