Erdoğan’dan Gezi Parkı açıklaması

0
28

Başbakan Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu’nda Taksim olayları ile ilgili kritik açıklamalar yaptı. “İş farklı yerlere gidiyor ideolojik bir yaklaşımla estirilen hava ortada” diyen Başbakan Erdoğan, polisin Gezi Parkı eyleminde biber gazı kullanımında bir yanlış olduğunu söyledi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

2002 sonunda 36 milyar dolar olan yıllık ihracat 2012 sonunda 152.5 milyar dolara ulaştı.

2023 hedefine yani 500 milyar dolar ihracat hedefine verdiğiniz destek nedeniyle müteşekkiriz.

IMF'ye borç defterini kapattık. İhtiyaçları olursa borç verebiliriz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi notları artırıldı.

Güçlü bir ekonomi, güçlü bir hukuk ve güçlü demokrasi zemininde atbaşı ilerliyoruz. Hukuk ve demokrasinin askıya alındığı her dönemde çok ağır bedeller ödedik.

Demokrasi tek başına iktidarın varlığıyla ilerleyecek bir sistem değildir. Sistem içinde en az iktidar kadar muhalefet de güçlü olmak zorundadır. Muhalefet de kaliteli, seviyeli olmak zorundadır. Yoksa muhalefet görevi aşırı uçların eline geçer. İktidar nasıl boşluk kabul etmezse muhalefet de kabul etmez. Seçmen muhalefetin kaliteli proje üretmesini istiyor, göremediğinde kendince çıkış arıyor.

Gerilimi artırabilmek için çok ciddi tahrikler yapıldığını görüyoruz. Hükümet olarak attığımız her adıma içeriğine bakılmadan lokal tepkiler verildiğini görüyoruz. Türkiye, parlamenter sistemin tıkır tıkır işlediği bir ülkedir.

Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelmiş iktidarın sınırsız yetkilere sahip olduğunu asla kabul etmiyoruz. Çoğunluğun azınlığa dayatma yapmasını asla kabul etmedik. Azınlık da asla çoğunluk üzerine dayatma yapamaz, tercihler dayatamaz. Bizim dönemimize kadar çoğunluğun istekleri dikkate alınmamıştır. Çoğunluk bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam olarak görülmüştür.

Hükümetle meselesi olanlar demokrasi ve hukuk içerisinde tepkilerini ortaya koyarlar. Bu işin mikyası, ölçüsü sandıktır. Sandığın dışında netice arayanlar anti demokratiktir, hukuk dışıdır.

Menderes döneminde yapıldığı gibi muhalefetin, medyanın, marjinal örgütlerin birlikte hareket ettiklerini gördük. Menderes'in neden idam edildiğini bilemediler. 12 Eylül'de aynı şeyi yaşadık, bir oradan bir buradan idam kararı verdiler.

Herkesin fikrini ortaya koyma, miting yapma hakkı vardır. Yasadışı işgal eylemi yapma hakkı yoktur.

Samimi duygularla oraya gelen,ancak illegal örgütlerin istismarına maruz kalan tüm vatandaşlarımın sadece güvenilir kaynaklara itibar etmelerini diliyor ve arzuluyorum.

Hiç kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle gerilimi artırma tertipleri yapma hakkı yoktur. Birkaç gündür Taksim Gezi Parkı'yla ilgili eylemler yapılıyor. Gerekçe, ağaçlar kesiliyor, Topçu Kışlası yapılacak, AVM yapılacak.

Şu andaki çalışmaların Topçu Kışlası'yla ilgili çalışmaları yok.

Türkiye'de belli meselelerde toplumda gerilimin arttığını, gerilimi daha da artırabilmek için çok ciddi tahriklerin yapıldığını görüyor ve bunlara şahit oluyoruz. Hükümet olarak attığımız her adım içeriğine, gayesine, hedefine bakılmadan, sorgusuz ve sualsiz bir şekilde lokal tepkilerle karşılanıyor. Buradan 76 milyonun tamamına, aziz milletimin her bir ferdine şunu özellikle hatırlatmak istiyorum; Türkiye, parlamenter sistemin bütün kural ve kurallarıyla işlediği, hem de tıkır tıkır işlediği bir ülkedir. 4 yılda bir bu milletin önüne sandık gelir, tercihini, takdirini sandıkta yapar.

Çoğunluğun oyunu alarak iktidara gelen hükümetin sınırsız yetkilerle donatılmış olduğunu, sorunsuz olacağını, dilediği ne varsa onu yapabileceğini asla iddia etmiyorum. Hükümet belli bir çevrenin oyunu alarak iş başına gelse de bütün ülkenin, bütün milletin, 76 milyonun tamamının hükümetidir ve bu hassasiyetle hareket etmelidir. Bu bizim ilkemiz. Yani çoğunluğun azınlığa dayatmalar yapması, baskı kurması, azınlığı ezmesi, onların tercihlerine kulak tıkaması gibi bir şeyi biz bugüne kadar kabul etmedik, bundan sonra da kabul etmeyiz.

Burada şunu da belirtmek durumundayım. Çoğunluk nasıl ki azınlık üzerinde baskı kuramazsa azınlık da bu ülkede artık çoğunluk üzerinde baskı kuramaz, dayatmalar yapamaz, tercihler dayatamaz.

Samimiyetle ve tekraren ifade ediyorum; bu ülkede herkesin görüşlerini özgürce ifade etme hakkı vardır. Bu ülkede herkesin demokratik sınırlar içinde, hukuk çerçevesinde tepkisini ortaya koyma, mitingini yapma hakkı vardır. Ancak hiç kimsenin hukuksuzca, demokrasi dışı eylem yapma, işgal eylemi yapma, esnafa, çevrede oturanlara, yoldan geçenlere zarar verme hakkı yoktur. Hele hele hiç kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp, Türkiye'de gerilimi arttırmaya hiç hakkı yoktur.

Hiç kimsenin ağaçlar kesiliyor bahanesiyle ortaya çıkıp gerilimi artırmaya hakkı yoktur. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür toplumsal hareketliliğin olduğu yerlerde tedbirleri hükümetler kesinlikle alır. Burada da atılan adım budur. Burada güvenlik güçlerimizin özellikle biber gazı kullanımındaki yanlışlar, şu anda bakanlık tarafından zaten incelenmektedir, araştırılmaktadır. Burada bir yanlış var, eyvallah. Olay aşırılığa kaçınca biz de bunun karşısındayız. Nitekim burada da böyle bir aşırılık söz konusudur.

Günlerdir, sosyal medyada, asılsız iddialar, iftiralar, ithamlar, yalan haberler havada uçuşuyor. Öyle ki,"oradaki ağaçlarda bunları sallandıralım","insanlar ölüyor,panzerler göstericileri eziyor" diye tweet atanlar var.

İş farklı yerlere çekiliyor. Benim belediye başkanlığım dönemimde İstanbul'a yapılan 10 yaş ve üstü ağaç dikimi hiçbir zaman yapılmamıştır. Zekeriyaköy'de bir üniversite yapıldı. Binlerce ağaç kesildi, ben adeta savaş verdim. Taksim'de gösteri yapanlar o zaman neden ses çıkarmadı.

Taksim'de bu gösterileri yapanlar dürüst davranmıyor. Tarihi Topçu Kışlası'nı yeniden yapacağız. Niye çünkü o orada vardı. Bu hükümeti yeşil karşıtı göstermek büyük haksızlıktır.

3. köprüyü yapıyoruz. 368 bin ağaç kesilecekmiş. Kim verdi sana bunun sayısını, nereden yaptınız bu hesabı?

Biz Istranca Dağları'ndan su getirdik, o zaman da ağaçları kesiyorlar dediler ama biz 780 bin fidan diktik. Şimdi onlar orman oldu.

İnsana hizmet için yeri gerekirse 3-5 ağaç sökülür yerine 50 ağaç dikilir.

Aşırı güç kullanımı konusunda bakan ve valiye talimat verdik. Gereken yapılacak.

Toplu Kışlasının altı AVM de şehir müzesi de olabilir. Kesin verilmiş bir karar yok. Binanın tamamı AVM oluyormus gıbı yansıtılıyor.

Bu eylemlerin derhal sona erdirilmesini, yaya, esnaf ve ziyaretçilere daha fazla zarar verilmemesini rica ediyorum.

Muhalefet partilerine çatışma, öfke ve nefret kışkırtan söylemlerden uzak durmaları çağrısı yapıyorum.

Muhalefet bugün miting yapma kararı aldı, hakkındır. CHP lideri bugunku mitigde kışkırtıcılık yaparsa bu millet onu affetmez. Ama mesele kalabalıksa senin 100.000 topladığın yere ben 1 milyon kişi toplarım. Olayı buraya getirmeyin.

Seçim öncesi ilan ettiğimiz Taksim projesini yapacağız.

Eylemcilerle görüşelim. Bunlar kim? Altından örgüt çıkıyor, çok karanlık şeyler çıkıyor. Teröre bulaşmış kişiler de içlerinde var. Medya desteği verenler de topluma farklı biber gazı sıkıyor.