En Üst

23 Nisan 2017

Elektriksel Güçle Yakalıyor

Elektriksel Güçle Yakalıyor
Haber İçi Üst

Bahçe örümceklerinin ağları üzerinde yapılan yeni bir araştırma, ağların yapışkan ipliklerinin elektrik yüklü nesnelere hassas olduğunu ve bu nesne veya canlılara doğru hareket ettiğini gösterdi.

Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırmaya göre,  uçabilen birçok böcek türü, uçmaları esnasında elektrik yükü oluşturuyor. Yeni araştırma, bal arıları gibi bu böceklerin uçarken örümceklerinn ipliğiyle örülmüş ağ tarafından çekildiklerini ve av olmalarının kolaylaştığını öne sürdü.

Araştırmada yer alan ABD’nin California Üniversitesi’nden Victor Ortega Jimenez, “Elektrik yüklü böcekler örümcek ağının bozulmasına neden olabilir… Böcekler, ağa çok yakın uçmaları halinde elektrostatik etkiye kapılarak tuzağa yakalanabilir” dedi.

Jimenez, ‘bal arılarının kanatlarını çırparken 200 volta kadar elektrik yükü oluşturabildiklerini, bu sayede negatif yüklü çiçeklerden polen çekebildiklerini’ ifade etti.

ELEKTRİK YÜKLÜ AĞLAR
Jimenez, böceklerin yakalandıkları ağın yapısını bozdukları bulgusunu yeni düşünceleriyle güçlendirmek için meslektaşı Robert Dudler ile Araneus diadematus örümcek türüne ait ağlar topladı.

Ağların elektrik yüklü nesnelere nasıl tepki verdiği gözlemleyen ikili, yüklü nesne ile ağların arasında etkileşim yaşandığını gördü. Dahası, bir arının ağa doğru düşmesi esnasında, ağların büküldüğü ve avını daha iyi yakalayacak duruma geldiği görüldü. Ağdaki bozulmanın ise yakalanan böceğin vücut büyüklüğünün yarısı kadar olduğuna dikkat çekildi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) materyal bilimi uzmanı olan Markus Buehler, “Bu oldukça ilgi çekici bir durum… Elektriksel etkileşim böceği ağa çekerken yakalanma olasılığını da artırıyor” dedi.

Buehler, bundan sonra sorulması gereken soruların, ‘hangi böceklerin elektrik yüklü olduğunu anlamakla başlayacağını’ söyledi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King