Ekonomik kriz vatandaşı perişan etti

11 Ağustos 2013 Pazar | 11:29
Ekonomik kriz vatandaşı perişan etti
Kıbrıs Town Houses

“MAAŞIMIZ ÇÜRÜYÜP GİDİYOR”: Çalışanların bir aylık emeği karşısında aldığı maaşlar elektrik, su, telefon faturasını ödeyeyim derken bitip tükeniyor. Havadis’e konuşan Vadilililer, “Ülkedeki ekonomik sıkıntılara bir çare bulunmazsa ülkeyi terk etmekten başka çaremiz kalmaz” diyerek isyan etti

Ceren ÖZBİL-Hasan DÜZGÜN
Vatandaşlar kazandıkları parayla artık geçim sağlayamıyor. Çalışanların bir aylık emeği karşısında aldığı maaş mazot, elektrik, su parası derken ayın ortası gelmeden tükenip gidiyor.
Havadis’e konuşan Vadilililer, ekonomik sıkıntılardan ve işsizlikten şikayet etti. “Böyle giderse ülkeyi terk etmekten başka çaremiz kalmaz” diyen köylüler, siyasilere de kendilerini sadece seçim dönemlerinde hatırladıkları için sitem etti.

“Yerliye iş yok”
Vadilililerin en büyük şikayetlerinden bir tanesi de bu ülkede yaşayan gençlerin kendi ülkelerinden iş bulamazken yurt dışından işçi getirilmesi oldu. Yurt dışından getirilen işçilerin sosyal güvencesiz ve daha düşük maaşlara çalıştırıldığını belirten Vadilililer, “Bizim gençlerimiz işten durduruluyor. Yerine yurt dışından işçi getiriliyor. Adalet bunun neresinde? Bunu denetleyen hiçbir kurum yok mu?” şeklinde konuştu.

“Her şey pahalı”
Elektrik, su ve mazot gibi zorunlu giderlere sürekli zam yapıldığını kaydeden Vadilililer bunun karşında aldıkları maşaların bir hafta olmadan çürüyüp gittiğini belirtti. Vadililer, “Elektrik parasını artık ödeyemiyoruz. Aldığımız maaş bir hafta olmadan bitiyor” dedi.

Vadililer ne dedi?

Metin Üzer:
Özürlü maaşı olarak bin TL alıyorum. 200 TL ev kirası, 200 TL elektrik faturası ödüyorum. Ayrıca 400 TL’ye yakın market harcamam var. Evliyim ve eşim çalışmıyor. Bu şartlarda nasıl geçineyim. Ay ortası gelmeden elimdeki para bitiyor. Sürekli işçi alınacak diyorlar ama almıyorlar. Bizim dayımız amcamız ki bizi işe alsın.

Niyazi Özer:
Maaşlarımız artmıyor. Ancak art arta elektrik, su ve mazota zam yapılıyor. Aldığımız maaş bunları karşılamaya yetmiyor. Ay ortası gelmeden maaşımız çürüyüp gidiyor. Kimse köylünün halini sormuyor. Gençlerimiz işsiz. İş bulamayan ülkeye terk ediyor.

Memiş Şimşek:
Hayat giderek zorlaşıyor. Elektrik su ve mazota sürekli zam yapılırken maaşlarda bir değişiklik yok. Gençler işsiz. Kazancımız giderimizi karşılamaya yetmiyor. Elektrik faturalarımız zar zor ödüyoruz. Kimse halimizi sormuyor.

İmdat Dokuz:
Ben esnafım. Ancak elektrik faturamı bile zor ödüyorum. Elektrik faturamı ödemezsem iş yapamam. Ardı ardına yapılan zamlarla vatandaş artık geçim sağlayamıyor. Ayrıca ülkemizde o kadar işsiz genç varken yurt dışından işçi getirilmesine anlam veremiyorum. Bizim gençlerimiz işsiz kalıyor. Yurt dışından getirilen işçiler daha düşük maaşlara ve sosyal güvencesiz çalıştırılıyor.