Ehliyete yaş ve deneyim zorunluluğu

0
18
Ehliyete yaş ve deneyim zorunluluğu

Başbakan Sibel Siber bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, çeşitli konular yanında Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun hazırladığı Raporlarla ilgili kendisine gönderilen Başsavcılığın görüşlerini paylaştı.

Motosiklet kazalarını önlemeye yönelik Avrupa Birliği mevzuatından da yararlanarak tüzük değişikliğinin de gündemlerinde olduğunu ifade eden Siber,“Bu düzenleme ile motosikletlilerin güvenliği konusunda büyük bir eksikliği gidermiş olacağız” dedi.

Mevcut tüzükte 18 yaşı tamamlamış bir kişi istediği güçte motor alabildiğini kaydeden Siber,  motosiklet ehliyeti alınırken motor gücüne göre yaş ve tecrübe koşulu aranmasını getirecek düzenlemeler öngördüklerini ifade etti.

Siber, H1 kategori için 18 yaş, H2 kategori için 20 yaş ve eğitim koşulu gibi koşullar getirileceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) hükümeti dönemindeki bazı icraatlarla ilgili Başsavcılığa gönderilen raporların da takipçiliğini yaptıklarını ifade eden Başbakan Siber, Geçitkale-Meriç- Lefkoşa arası enerji hattının Geçitkale Havalimanı’nın kapanmasına neden olduğuyla ilgili dosyayla hakkında Başsavcılıktan gelen raporda, Başsavcının raporun tarafsız ve önyargısız olması gerektiği görüşünde bulunduğunu kaydetti.

“Denetleme kurulu üyeleri bu raporları yazarken yorum katmışlar” diyen Siber, Polisin incelemelerine de atıfta bulunulan raporda görevi kötüye kullanma, devleti zarar uğratma yönünde tespit bulunmadığı,  havalimanının kapanmasına sebebiyet vermediği yönde görüş belirtildiğini kaydetti.

Her zaman kendisine yönlendirilen bir konu olduğunu kaydeden Siber, “ Hatların başka tarafa geçirilmesi için 32 bin TL gerekiyormuş” dedi.