Efsane denizci adamızda

0
21
Efsane denizci adamızda

 

u Yıllarını denize vermiş Sadun Boro, Yelken Motor ve Kürek Federasyonu’nun onur konuğu olarak adamıza geldi. Girne’de gerçekleşen toplantısında konuşan Boro, KKTC’ye giriş çıkışların kolaylaştırılmasını istedi ve burada olduğu sürece adamızda marinaları gezip son kitabı “Vira Demir”e bir ilave yaparak kuzey sahillerini de kitabına aktaracağını belirtti

Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu 2013 sezonu açılışı için efsane denizci olan Sadun Boro’yu aralarında ağırlıyorlar. Dome Otel’de dün gerçekleşen basın toplantısında Sadun Boro, Marina yatırım danışmanı Hasan Kaçmaz, Alanya Marina Müdürü Savaş Ayas, Girne Delta Marina Sahibi Ramazan Gündoğdu ve Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu Başkanı Zeki Taşçı bir araya gelerek çok özel açıklamalarda bulundular.
Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu Başkanı Zeki Taşçı yaptığı konuşmasında siyasetçilerin yatçılığa olan duyarsızlığından bahsederken, gençlerin ve tekne meraklılarının teknelerini indirebilecekleri yer bulmakta zorlandıklarını federasyon olarak bu zorluğu aşamadıklarını belirtti.
Alanya Marina Müdürü Savaş Ayas ise marinalara giriş çıkışın 400 Euro ücreti olduğunu belirtirken, hem ödemede zorluk çekilmesinden hem de bürokratik engellerden dolayı zorluk yaşandığını mali ve bürokratik olarak engelleri kaldırmak gerektiğini belirtti. Alanya’da yatçılığın arttığını belirten Ayas Kuzey Kıbrıs’ta yatçılar için aranan bir yer olmalıdır, “bölgedeki istikrar yatçılığı canlandırır” dedi.
Onur konuğu Sadun Boro ise yaptığı konuşmasında Marina fiyatlarının anormal düzeye çıktığını amatör denizciliğin kalkınması için güvenli ve barınaklı marina olmasının yeterli olacağını söyledi.
“Yat denince zengin zevki denilip devlet fazla vergi alıyor. Ufak tekne sahipleri de bunun ceremesini çekiyor dedi. Mersin’den çıkıp KKTC’ye gelmek için birçok bürokratik engeller çıkartılıyor. Eskiden bu kadar zor değildi. Artık giriş ve çıkışlar zor oldu için yatçılık da gelişemiyor” dedi.
KKTC’ye giriş için ayrı işlem, çıkış için ayrı bürokratik işlem ve 400 Euro para ödendiğini belirten Boro, eskiden giriş ve çıkışların bu kadar zor olmadığını TC’ye baskı yapılarak yeniden eski uygulamaların gelmesini sağlamalarının gerektiğini bahsetti.
KKTC’de bulunan Delta Marina’yı gezerek son çıkarmış olduğu kitabı “Vira Demir” e ilave yapacağını ve Kuzey sahillerini de kitabına katarak KKTC turizmine de katkı koymak istediğini belirtti.

Sadun Boro kimdir?

Denizcilerin Sadun babası olarak bilinen Sadun Boro ilkokul yıllarında sandalla tanıştı ve ilk yelkenlisini lisede okurken aldı. İngiltere’de tekstil mühendisliğinden mezun olduktan sonra bir arkadaşı ile Ling adlı 11mt tekne ile İngiltere’den Karayip Adalarına kadar seyretti. İlk Atlantik aşır seyahatini yaptı. Bu yolculuğun anılarını ise “Bir Hayalin Peşinde” adlı kitabında topladı.
1963 yılında meşhur teknesi “Kısmet”i yaptırdı ve 65-68 yılları arasında eşi ile ada ve dünya turuna çıktı. Bunun anılarını da “Pupa Yelken” adlı kitabında topladı.
77-79 yılları arasında 8 yaşındaki kızları Deniz ile Karayip Adaları ve Doğu Amerika turu yaptı.
1980 yılında Bodrum’a yerleşti ve Gökova Körfezinin keşfine başladı. Gökovayı adım adım dolaşan ve kendi deyimi ile “denizkızını” yakalamaya çalıştı. Çünkü ona göre denizkızı gerçekten varsa bu kadar güzel bir koyda yaşabilirdi. Denizkızını bulamayınca heykeltıraş arkadaşına denizkızı heykeli yaptırarak Okluk Koyu girişindeki bir kayanın üzerine denizci dostları ile birlikte yerleştirdiler. Kısmet’i de Okluk koyuna demirledi. İsmi de Okluk Koyu ve Gökova ile özdeşleşti. Çevrenin korunması ve denizlerimizin temiz kalabilmesi için çok çaba sarf etti, ediyor.
Sadece Gökova ile kalmayan Boro adım adım tüm batı ve Güney Türkiye denizlerini dolaşarak, her denizcinin teknesinde bulunması gereken “Vira Demir”i hazırladı. En son baskısı İstanbul’dan İskenderun’a kadar olan tüm limanları, Marinaları ve koyları kapsamakta.
Sadun Boro ile özdeşleşmiş “Kısmet Teknesi” de Koç Deniz müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.