Düzgün’den Siber’e açık mektup

17 Temmuz 2013 Çarşamba | 11:47
Düzgün'den Siber'e açık mektup
Kıbrıs Town Houses

Sayın Başbakan’a açık mektup,
Siz ki; çok kısa süreli bir başbakanlık deneyiminize rağmen, kamu yönetiminde adalet, dürüstlük, tarafsızlık ve açıklık ilkelerini yaşama geçirme konusunda halk arasında büyük bir takdir kazandınız, sizin hassasiyetinize sığınarak bir ricada bulunuyorum.
Sayın Başbakanım,
Ben, 2006 – 2009 yılları arasında Sayın Ferdi Sabit Soyer’in Başbakanlık yaptığı dönemde 2 buçuk yıl süre ile Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yaptım. Görev sürem boyunca hükümetin programı doğrultusunda yaptığım çalışmaları daha sonra yayınladığım “Başbakanlıkta 30 Ay” isimli kitabımla kamuoyu ile paylaştım. Görev sürem tamamlanıp olağan hayatıma dönmeye hazırlanırken, 2009 genel seçimleri ile işbaşına gelen UBP – Derviş Eroğlu hükümetinin ‘kara propaganda’ türü saldırılarına maruz kaldım. Önce; Eroğlu’nun Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atadığı Tuncer Arifoğlu yaptığı araştırmalar sonucu görev süremizde “Hayali hellim ihracatı” yaparak “yolsuzluk” yaptığımızı ileri sürmüş, bu iddiayı daha sonra Eroğlu’nun kendisi de tekrarlamış ve yandaşı gazete ve gazetecileri de harekete geçirerek hakkımda bir linç kampanyası başlatmıştı. Hızını alamayan Derviş Eroğlu, Başbakanlık’ta tüm üyelerini kendisinin belirlediği “Başbakanlık Denetleme Kurulu” marifeti ile konuyu sıcak tutmuş ve KKTC Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.
Aradan geçen dört yıl boyunca, politik tarihimizde görülmedik büyüklükte beni, ailemi ve yakın çevremi tahrip etmeye yönelik saldırılara maruz kaldık. Konu, çeşitli gazeteler, televizyonlar ve sanal medyada binlerce defa gündeme getirilerek kişilik haklarıma ağır saldırılar yapıldı. Bu konu rafa kaldırıldı ve her kimin ihtiyacı olmuşsa propagandasını yaptı ve tekrar rafa kaldırıldı. Buna karşın, bu güne kadar hakkımda herhangi bir konuda dava açılmadı.
Sayın Başbakanım
Sizden önce üç yıl süre ile başbakanlık makamını işgal etmiş Sayın İrsen Küçük, bu meseleyi adalete yönlendireceği yerde bunu yapmamış buna karşın geçtiğimiz Pazar gün bir gazeteye demeç vererek “CTP tekrardan hellim yolsuzluğu yapsın diye iktidara gelmek istiyor” demiştir. Sizi inandırmak isterim ki, bir devlet terörü ile karşı karşıyayım. İnanıyorum ki, başsavcılığın konu hakkında verdiği mütalaa Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından hasır altı edilmiş ve bana karşı haksızlık edilerek suç işlenmiştir. Sizden rica ediyorum lütfen savcılığın konu ile ilgili raporunu kamuoyuna açıklayın ve adaletin tecelli etmesine ve bir haksızlığın giderilmesine vesile olun. İcraatlarınızın dürüstlüğünden cesaret alarak bunu sizden saygılarımla rica ediyorum.
Öntaç Düzgün