Dünya dönmeye devam ediyor

0
12

Her ne kadar göz açıp kapayana kadar geçtiyse de, bir aydan fazla bir süre evden uzak kaldım. Önce Slovakya’nın başkenti Bratislava’daki bir üniversitede konuk profesör olarak bir doktora dersi verip, araştırma yaptım. Sonra da Güney Afrika’da Stellenbosch kasabası yakınlarında düzenlenen şarap ekonomisi konferansında bir bildiri sundum. Bu arada Avrupa’ya kadar gelmişken kısa bir süreliğine Kıbrıs’a da uğradım.

* * *
Seyahat ederken, normal rutinimin bir parçası olan Amerika ve Kıbrıs’ta olanları düzenli bir şekilde takip etme eksersizimi, biraz bilerek -kafa dinlemek için- ve biraz da fırsat olmadığı için yapamadım. Büyük oranda olup bitenleri takip edemedimse de, geçtiğimiz bir ay içindeki üç gelişme dikkatimi çekti.
* * *
Birinci gelişme, Kıbrıs’ta erken genel seçimin 28 Temmuz’da yapılacağı ve çeşitli sebeplerden insanların bu seçimden dolayı pek de heyecanlı olmadıkları. Halkın UBP hükümetinin son zamanlardaki icraatlarından son derece hoşnutsuz kaldığı söyleniyor. Bir de UBP içinde ciddi rahatsızlıklar olduğu, zaten 8 milletvekilinin ayrılmasının da bunu gösterdiği, dolayısıyla UBP’nin en fazla ikinci parti olarak seçimlerden çıkacağı konuşuluyor. CTP’nin ise birinci parti çıkması bekleniyor. Ben bu genel kanının aksine, politik patronaj sistemini başarı ile kullanan UBP’nin sanılandan daha iyi yapacağı kanaatindeyim. Aynı zamanda, net bir pozisyon koymada sıkıntı yaşayan ve aday belirlemede de efektif bir şekilde çalışmadığı ortada olan fakat barajı kesin geçeceği konuşulan TDP’nin ise kötü bir sürprizle yüz yüze gelme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum.
* * *
İkinci olarak, Federal Reserve’in-Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin Amerikan ekonomisini canlandırmak ve içinde bulunduğu durgunluktan çıkarmak için piyasaya bol miktarda para sürme operasyonlarını yavaşlatmayı planladığını öğrendim. Tabii bu kararın sonucunda,  son yıllarda bu paraların giriş yaptığı, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerde, dolar arzı azalacağından ve bu ülkelerin paralarına olan talebin düşmesi beklendiğinden, döviz kurlarında ciddi düşmeler olmuş. Bir ay önce 1.85 lira olan dolar 1.96 liraya çıkmış. Burada sanırım Amerikan Merkez Bankası’nın açıklamasına ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı ve sonrasındaki protestoları çok kötü bir şekilde idare etmesi ve bunun sonunda özellikle yurtdışındaki karizmasının çizilmesi ve daha da önemlisi Erdoğan’ın liderliği ve AKP yönetiminin istikrarlılığının ciddi bir şekilde sorgulanmasının da etkisi var.
* * *
Kıbrıs’taki seçim ve TL’nin değer kaybetmesine ek olarak, Amerika’da 1938 yılından beridir neredeyse otomatik pilotta giden tarım destek programının yenilenmesinin Amerikan Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmadığı haberi de gözüme ilişmişti. (11 Temmuz günü ciddi bir biçimde küçültülmüş hali onaylanan) tarım destek programının başına ne geldiğini önümüzdeki günlerde anlamaya çalışacağım ve bulduklarımı da sizinle paylaşacağım. Aynı şekilde bir aylık ziyaretlerim sırasında ilgimi çeken ve not aldığım konularda da yazacağım.
* * *