Downer adaya geliyor

30 Ağustos 2013 Cuma | 12:03
Downer adaya geliyor
Kıbrıs Town Houses

Downer’in neredeyse bir hafta adada kalacağını ve adada bulunuşu sırasında, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, aynı zamanda Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile müzakerelerin detayları hakkında birkaç kez görüşmesinin beklendiğini yazan Politis, Downer’in Lefkoşa’nın ardından New York’a geçeceğini anımsattı.

Anastasiadis ile Eroğlu’nun da Downer’in ardından New York’a gideceklerini belirten gazete, yeni tur müzakerelerin, Suriye’deki durumundan ne derece etkileneceğinin ise soru işareti teşkil etmekte olduğunu ekledi.

Gazete başka bir haberinde ise, ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler sırasında danışmanlığını yürüten Özdil Nami’nin, dünden itibaren Dışişleri Bakanlığını üstlendiğini ileri sürdü ve bu tercihin, CTP’nin müzakerelere aktif bir şekilde katılmayı istediğini gösterdiğini öne sürdü.

KKTC’den elde ettiğini ileri sürdüğü bilgilerin, Dışişleri Bakanlığı için Kutlay Erk’in de aday olduğu yönünde olduğunu belirten gazete, bununla birlikte, bakanlık için Nami’nin tercih edildiğini, çünkü partinin Kıbrıs sorununda rol üstlenmeyi istediğini iddia etti.

Nami’nin Erdoğan hükümeti ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile ilişkilerinin gayet iyi olduğunu savunan gazete, bu durumun Nami’ye müzakerelerde, Eroğlu’nun itirazlarını atlatarak, yolu açacağı yorumunda bulundu.