Döviz artışı vatandaşı vurdu

77

Nadire KRAŞLIOĞLU
Avrupa’da yaşanan krize bağlı olarak son dönemlerin en yüksek rakamlarını gören döviz, KKTC’de vatandaşı olumsuz yönde etkiledi. Vatandaşın cebindeki Türk Lirası günden güne değer kaybederken, sterlin ve Euro borcu olanlar ise panik içinde. Mayıs ayı ortalarında 2.795’ten satılan İngiliz Sterlin’i Haziran ayında Türkiye’de meydana gelen Gezi Parkı olayları ile yükselmeye başladı ve son dönemlerde Avrupa’da yaşanan krizle yükselerek dün 3.075’i gördü. Euro ise Mayıs ayında 2.365’ten dün itibari ile 2.609’a yükseldi.
Döviz kurlarında meydana gelen artış KKTC’de Türk Lirası ödenen vatandaşı zor durumda bırakırken, ülkedeki giderlerin döviz endeksli olması ev, araba, dükkan taksiti ödeyenleri çıkmaza soktu.

Saydam: Döviz kredilerinin faiz oranlarına aldanmayın
Ekonomist Mehmet Saydam, Avrupa’da yaşanan krizin boyutunun ve Amerika’nın yaptığı açıklamaların dövizde artışa neden olacağını yılbaşında açıkladıklarını anımsatarak dövizde yakın zamanda ciddi oranda bir gerileme yaşanmayacağını kaydetti. Dövizin önümüzdeki dönemde bir süre daha yükseliş gösterebileceğini belirten Saydam, vatandaşı uyararak “döviz kredilerinin düşük faiz oranlarına aldanmayın” dedi.
“Kazanan sadece devlet”
Bankalardan borç çekmek isteyen vatandaşların ödendikleri para biriminden borçlanmaları yönünde öneride bulunan Ekonomist Mehmet Saydam, işletmelerin yılsonu gelmeden dövizli borç ve alacaklarında kur farkı yapmalarını tavsiye etti. Ülkede ithal edilenlerin döviz üzerinden olması nedeni ile vergilerin yükseldiğini ifade eden Saydam, bu durumdan vatandaşın olumsuz yönde etkilendiğini ve kazananın sadece devlet olduğunun altını çizdi.
Vatandaş çıkmazda
Konu ile ilgili Havadis’e konuşan vatandaş ise yükselen döviz nedeni ile yıllardır ödedikleri kredilerinin sadece faizlerini ödemiş sayıldıklarını söyleyerek, zor durumda olduklarını dile getirdi. Ev, araba, taksiti ve dükkan kiralarını ödemekte zorlandıklarını belirten vatandaş, maaşların Türk Lirası olduğunu fakat tüm işlerin dövizle yürümesinden duyduğu şikayeti dile getirdi.
Vatandaş ne dedi?
Mehmet Canatan
“Dövizin yükselişi hepimizi olumsuz yönde etkiledi.  Hemen hemen her ailede döviz borcu olan bireyler vardır. İşler zaten durgun esnaf ve dükkan paralarını Sterlin üzerinden ödeyen esnaf zor günler geçiriyor. Döviz borcu olanların Allah yardımcısı olsun.”

 

 

 

 

 

 

Salih Oktay
“Döviz uzun zamandır yükselişte ve daha da yükselecek gibi görünüyor. Piyasa zaten durgundu esnafın işi giderek düştü. Vatandaşın alım gücü her geçen gün daha da düştü. Ülkeye gelen turist sayısı az ve çarşıya döviz bırakmıyor. Döviz borcu olanlar zor günler geçiriyor.”

 

 

 

 

 

 

 

Metin Kıran
“Kendi kendine yetemeyen ve kendi parası yabancı paraların yanında değersiz olan ülkeler ne yazık ki bu sorunu sıkça yaşar. Gelişmemiz lazım.”

 

 

 

 

 

 

 

Hasan Paşa
“Döviz ödenmediğimiz için her sektör dövizin yükselmesi nedeni ile olumsuz yönde etkilendi. Dövizdeki artış kira ödeneklerimizi ve borçlarımızı etkiledi ve vatandaşın yaşam şartlarını zorlaştırıldı. Ülkede Türk gibi ödenip yabancı gibi yaşıyoruz. Dövizle ödenmeyen bir toplumun tüm işleri dövizle dönüyor ve durgun olan piyasanın daha da durgunlaşmasına neden oluyor.”

 

 

 

 

 

 

Sabri Umay
“Her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz. Dükkan kiraları, ev kiraları üniversite okul harçları döviz üzerinden ödeniyor. Dövizde düşüş yaşanmazsa işimiz çok zor. Türk parası ödendiğimiz halde işimiz dövizle dönüyor. Döviz borcu olanların Allah yardımcısı olsun.”

 

 

 

 

 

Hülya Sergenç
“Kendi ülkemizde kullandığımız paranın hiçbir değeri yok ne yazık ki. Tüm işlerimiz dövizle dönüyor. Önceleri TL olarak borçlanırdık. Döviz düşük diye bu sefer de Euro olarak borçlandık ancak yeniden zor günler geçiriyoruz. 2 kuruş kar edeceğiz derken yine 12 kuruş zarar ettik.”