En Üst

22 Temmuz 2017

Haber Üst

Dolardan yeni rekor geldi

Haber İçi Üst
Haber Yazı İçi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dünkü açıklamaları ve Suriye'ye müdahale işaretleriyle gerilen piyasalarda dolar tutulmuyor.

Sabah saatlerinde Asya piyasalarında 2.07 TL'den  işlem gören dolar / TL öğleden sonra bu seviyeyi de aşarak yeni bir rekor kırdı. Dolar serbest piyasada 2.0733 TL'den işlem görerek yeni rekoruna ulaştı.

Özellikle Suriye gerginliğinin etkisiyle doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı önlenemez yükselişi sürüyor. TL karşısında günlük yüzde 1,50'yi aşan yükselişle rekor kıran dolar Hindistan Rupisi karşısında da tarihi rekorlarını yeniledi. Hindistan para birimi rupi bugün dolar karşısında rekor düşük seviye olan 68.85'e kadar geriledi.

Rupi yüzde 3.7 kayıpla Ekim 1995'ten bu yana görülen en büyük bir günlük düşüşü kaydetti.

BORSADA SANAYİ DÜŞÜŞÜ
Doların yüksek seyretmesi ve üst üste rekorlar kırması borsayı da olumsuz etkiliyor. Bankacılık endeksinin düne göre yüzde 1,18 artış yaşamasına rağmen borsada Sınai Endeksi öncülüğünde bugünde düşüş yaşanıyor. Borsa şu dakikalarda yüzde 1,35 kayıpla 64 bin 637 puana kadar geri çekilirken Sınai Endeksi'nde düşüş yüzde 3'ü aştı.

Gelişen piyasa ekonomilerinde bir kırılganlığın söz konusu olduğuna işaret eden İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır , "Ancak Türkiye'den farklı olarak, gelişmekte olan ülkelerin hepsi faiz yükseltme eğiliminde. TCMB ise faize müdahale edip iç talepte aşırı daralmaya yol açarak büyümeyi yavaşlatmak istemiyor. Bu ortam, TCMB'ye borsadaki güveni biraz sarsmış durumda" dedi.
 

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App