Dolar Tarihi Rekor Kırdı

16

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben S. Bernanke, merkez bankasının 2014 yılı ortasında varlık alımlarını sonlandırabilecekleri sinyalini verdi. Bernanke'nin açıklamalarının ardından borsa hızla düşüşe geçti. Hisse senetleri ortalama yüzde 2,36 oranında değer kaybederken,dolar yine 1,900 doların üzerine çıktı. Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşle birlikte bir ay önceki seviyeye dönüldü.

ALTIN FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞ

Piyasalarda bol paranın biteceği endişesi ile ilk tepkiyi altın verirken, ons fiyatı öğle saatlerinde yüzde 5 düşüşle 1302 dolara geriledi ve son iki ayın en düşük seviyesine indi. FED toplantısı öncesi altın 1374 dolar seviyesindeydi.

Uzmanlar, Fed toplantısında tahvil geri alımlarına devam kararı çıkmasına rağmen, toplantı sonrası konuşan Başkan Bernanke'nin bu yıl sonuna kadar bu alımların yavaşlatılabileceğine yönelik açıklamasının dikkati çektiğini kaydederek, açıklamalardan Fed'in ekonomik verilere bağlı olarak parasal genişlemeyi azaltacağı anlamının öne çıktığını ve ekonomik aktiviteye yönelik tahminlerinde de iyileşme olması nedeniyle satış baskılarının arttığını ifade ediyor.

BORSA ÇAKILDI

Borsada düşüş yüzde 4’e ulaşırken, 10 yıllık tahvilin faizi yüzde 8’i geçti.

DOLARDA TARİHİ ZİRVE

Dolar bankalararası piyasada 1.9250 ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Dolarda tarihi rekor 1.9215 ile Merkez Bankası’nın doğrudan döviz satımı ile piyasaya müdahale ettiği 2011 yılının son işlem günüydü.

ENDEKSLER BÜTÜN DÜNYADA DÜŞTÜ

Abu Dabi Ulusal Bankası Grup Baş Ekonomisti Giyas Gökkent, "ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Ben Bernanke'nin açıklamaları sonrası hisse senedi endeksleri bütün dünyada düştü. Beklentimiz tahvil getirilerinin tedrici bir şekilde artması. Dolayısıyla aşırı düşük faiz döneminin sonu göründü" dedi.

PİYASALARDA OYUN DEĞİŞTİ!

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Bernanke'nin açıklamalarıyla piyasalarda oyun değişti. Tahvil alım programının 2014'te sona erebileceği daha önce fiyatlanmayan ve gelişmekte olan ülkeler için çok negatif bir gelişme. BIST'te de gelişmekte olan piyasalara paralel sert satışlar gözleniyor" dedi. ABD'den gelecek her türlü makro verinin çok yakından izleneceğini ve piyasaların buna göre yön belirleyeceğini belirten Ökte, şöyle konuştu:

"ABD ekonomistlerinin önemli bir bölümü, Bernanke'nin büyüme konusundaki güllük gülistanlık açıklamalarını kabul etmiyor. Büyüme tarafında, Fed'in düşündüğü kadar bir iyileşme olmadığını ve önümüzdeki verilerin Fed'in 'şahin' duruşa dün gece geçmesini teyit etmeyeceğini belirtiyorlar. Tahvil alım programı aylık 85 milyar olarak devam etmeyecektir. Ancak 2014’te tahvil alım programının tamamen sona ereceği de kesin bir görüş olarak kabul edilmemelidir. Piyasaları 2013 sonuna kadar yönlendireceğine inandığımız, ABD büyüme odaklı makro verilerini çok yakından incelemeye başlıyoruz."