Doğaya aşık bir çoban

0
15
Doğaya aşık bir çoban

Gürsel KARAGÖZLÜ

Aslen Pazarcık-Kahramanmaraşlı olan ve 5 yaşında iken ailesi ile birlikte adaya gelerek Güzelyurt’a bağlı Taşpınar (Angolem) köyüne yerleşen bir işçi ailenin oğlu olan 26 yaşındaki Mahmut Akçam, 5 yaşından beri hayvanlarla uğraşıyor. Havadis’in ziyaret ettiği Akçam, hayvancılığın vazgeçilmez bir aşk olduğunu söyledi.

“Bu meslek sayesinde dinç kalıyorum”
Mahmut Akçam, Kahramanmaraş’tan Kıbrıs’a geldiği zaman beş yaşında olduğunu, ilkokulu bitirdikten sonra okuyamadığını, babasının çobanlık yaptığı aile yanında kendisinin de hayvanlara olan sevgisinden dolayı çoban olmaya karar verdiğini anlattı. Akçam, ailesinin Kıbrıs’tan Kahramanmaraş’a döndüğünü kendisinin Kıbrıs’ta kalarak mesleğine devam ettiğini de söyledi. Akçam, sabah hayvanları otlatmaya çıkarttığını ve akşam geri getirdiğini söyledi. Bu meslek sebebi ile devamlı ovalarda olduğunu, temiz hava soluduğunu ve dinç kaldığını söyledi.

“Doğayı sevmezseniz bu işi yapmanız zor”
Çobanlık mesleğini çok sevdiğini ve huzur bulduğunu söyleyen Akçam, her insanın bu mesleği yapamayacağını kaydetti. Akçam, çoban olabilmek için hayvan ve doğa sevgisine sahip olunması gerektiğine işaret etti.