Doğancı, belediyeye karşı ayaklandı

23 Ağustos 2013 Cuma | 10:26
Doğancı
Kıbrıs Town Houses

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke Belediyesi’ne bağlı Doğancı (Elye) köylüleri belediye hizmetlerinin yetersizliği iddiası ile eylem yaptılar.
Köyde oluşturulan komitenin organize ettiği eylem saat 16.00’da başladı. Doğancı Barış ve Referandum Meydanı’nda toplanan köy halkı Lefke Belediyesi Doğancı Tahsilat Şubesi’ne kadar yürüyerek siyah çelenk bıraktılar. Komite üyeleri tahsilat şubesi önünde basına açıklamalarda bulundu.  

Bicen: Köyden toplnan vergi hizmete dönüşmüyor

Doğancı-Patates Üreticileri Başkanı Mehmet Bicen Lefke Belediyesi’nin Doğancı köyünden devlet katkısı olarak 1.2 milyon TL, vergi olarak ise 70 bin TL topladığına dikkati çekerek “Bu gelirin tek bir kuruşu bile köye harcanmıyor” dedi.

Köy pislik içinde
Doğancıda bulunan ve görevi köy meydanı ile ana caddeleri süpürmek olan tek belediye görevlisinin 2 yıl önce 3-4 günlüğüne Lefke’ye kaydırıldığını anımsatan Bicen, “Gidiş o gidiş… Söz verildiği halde geri getirilmedi köy pislik içinde” dedi.
Belediyenin trafik levha ve işaretleri konusundaki yükümlülüklerini de yerine getirmediğini anlatan Bicen, bir gencin de bu nedenle trafik kazası geçirerek ağır yaralandığını söyledi.

“Hizmet gelmezse köylü Zaferi götürecek”
Bicen, belediye başkanı Mehmet Zafer’in köye hizmet getirmediği takdirde köylünün kendisini götüreceğini söyledi. Bu eylemden sonra gerekli tedbirler alınmadığı takdirde ayrı bir oluşum yaratılacağını ve çevre köylerle birlikte ayrı bir belediye kurmak için çalışma başlatılacağını açıkladı.
 
Köy halkının talepleri…
Mehmet Bicen’den sonra söz alan komite üyesi Ali Üncü ise köy halkının taleplerini içeren bildiriyi okudu. Bildiride gündelik hizmetlerin yerine getirilmemesi halinde köy halkının ayrılma hakkını kullanacağı uyarısına da yer verildi.
Komite adına kaleme alınan bildiride listelenen sorunların giderilmemesi durumunda, Doğancı köyü sakinlerinin, Lefke Belediyesi tarafınca talep edilen hiçbir hizmet bedeli ödemesinin yapılmayacağı ve gerekmesi halinde köy halkı arasında yapılacak referandumla Lefke Belediyesi bünyesinden ayrılmanın gündeme geleceği vurgulandı.

Köy halkı ne dedi?

Ali Çölaşan: Belediyeye bağlanmadan önce işler tıkırında giderdi…
Doğancı Köy Muhtarı Ali Çölaşan köy halkının itirazına rağmen Doğancı’nın Lefke Belediyesi’ne bağlandığını hatırlattı. “Lefke Belediyesi’ne bağlanmamak için köyde imza topladık. Halkın % 97’si bağlanmama yönünde imza attı. Dinleyen olmadı” diyen muhtar Çölaşan, belediyeye bağlanana kadar su, temizlik gibi hizmetleri muhtarlığın verdiğini ve işlerin tıkırında yürüdüğünü anlattı. Muhtar Çölaşan, mevcut durumda köy halkının ne temizlik, ne su ne de çöp toplama düzeninden memnun olduğunu söyledi.

“İçme suyu ile ağaç sulanıyor”
Çölaşan belediye ile ilgili şu şikayetleri de dile getirdi: “Köyün içme sularından belediyenin yandaşları zeytinlerini, bahçe ve tarlalarını sularlar belediye buna göz yumar. Belediye başkanına gittim ve bunu kendisine aktardım. Adamın umuru değil. Onun yalnızca umuru koltuğu. Birini gücendirmesin aha işler böyle yürür. Biz torpil değil hizmet istiyoruz. Belediyenin köyde bir şubesi vardır ve tabelasına bakınız tahsilat şubesi yazar bu tabelanın da değişmesi gerekir. Hizmet şubesi ismi konması gerekir. Tabeladaki isimden de görüleceği gibi belediye bizden yalnızca tahsilat yapmak için bu şubeyi açtı. Sorunlarımızı bu şubeye aktarırız onlar da belediyeye aktarır ama çözüm bulan yok” dedi.

Olgun İncesun: Bu eylem haklı bir eylemdir 
Lefke Belediyesi UBP Meclis Üyesi Olgun İncesun da Doğancı köylüsünün yaptığı eyleme destek verdi. Eylemin Lefke Belediyesi’nin köyde tam anlamı ile hizmet verememesinden dolayı yapıldığının altını çizdi. Köydeki temel sorunlara dikkati çeken İncesun şu ifadeleri kullandı:
“Köyde birçok tehlikeli kavşaklar var. Buralara levhalar konmalı ve çizgiler çizilmeli. Geçtiğimiz gün bir kaza oldu ve bunun gerekliliği ortaya çıktı. Ben Doğancı köyünden meclis üyesi seçildim. Köylü bana sorunlarını aktarır ve ben de belediyeye giderim köylünün sorunlarını aktarırım. Kaale alan yok. Meclis toplantılarında yine sorunları anlatırım yine kaale alan yok. Mezarlıktaki otları köylünün baskısı ile temizlediler. Otlar mezarlığın içinde aylardır atılmayı bekler. Köyde köy meydanını temizleyen bir görevli vardı. Bu görevliyi Lefke’ye aldılar 3-4 gün sonra geri göndereceğiz dediler 2 sene oldu hala daha geri göndermediler. Köyün meydanı çöpler içinde kaldı. 2008 yılına kadar muhtarlık genel temizlik, su ve diğer hizmetleri yapardı. Muhtarlık dönemi daha iyi hizmet verilirdi. Şimdi hizmet alamıyoruz.”

Ali Üncü: Her geçen gün hizmetler geriye gidiyor
Doğancı sakinlerinden Ali Üncü, belediyeden hizmet alamadıklarını söyledi. Her geçen gün var olan hizmetlerin daha da geriye gittiğini ifade eden Üncü, yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşmak için bu eylemi organize ettiklerini söyledi. Üncü şöyle konuştu: 
“Köyümüzde Lefke Belediyesi’nin hizmet verememesinden dolayı eylem düzenledik. Bu eylemi bir sohbet esnasında düzenleme kararı aldık. Nedeni de köyde çok sorunların olmasındandır. Biz sorunlarımız bilirdik ancak kamuoyu bilmiyordu. Bunu kamuoyunun da bilmesi açısından yaptık. Muhtarlık döneminde işler çok iyi gidiyordu. Belediyeye bağlanınca tek fark maddi açıdan çok giderlerin belediyeye verilmesi oldu. Maddi giderlerin köye bir getirisi olmadı. Her geçen gün temizlik, su ve diğer sorunlarda geriye doğru gidiyoruz. Hizmet alamıyoruz. Eylemimiz şuana kadar başarılı geçiyor. Tüm köylü yanımızdadır. Yetkililer sesimizi duysunlar. İnsanca yaşamak istiyoruz. Sesimizi duyamazlıktan gelirlerse İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar başvuracağız.”

Oran: Bütün köyler aynı durumda Doğancılılar haklı
Eyleme destek veren LEKAD Başkanı Hakan Oran ise eylemin haklılığının altını çizerek, köy halkının hizmet alamamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Oran, bölgedeki diğer köylerin de aynı durumda olduğunu anlattı. Oran şöyle konuştu: 
“Lefke ve köyleri Kalkındırma Derneği olarak Doğancı köyünde köylülerin Lefke Belediyesi’nin hizmet vermediği için yaptıkları eylemdeyim. Köylülerin bu halkı eyleminde onlara destek veririm. Köylüler temizlik, çöp, su ve diğer hizmetleri alamamaktan şikayetçidir. Haklıdırlar da. Bu yalnızca Doğancı köyünün sorunu değildir. Diğer köylerde de ayni sorunlar devam etmektedir. Belediyecilik çöp, su, temizlik işlerini çözmekle olmuyor. Çağdaş belediyecilik ve anlayış olmalıdır. Bunlar olmazsa hiçbir hizmet köylüye verilemez ve bu gibi eylemler de olur. LEKAD olarak tüm köylere çağdaş hizmet verilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.”

 Doğancıdaki eylem sırasında köy halkı Lefke Belediyesi’nin köyde hiçbir hizmet vermediğini anlatmak için köy meydanında temizlik yaptı